Strkali je k Turkům celou noc. Ale oni je nechtěli. Migranti v Řecku to nemají lehké

21.05.2020 14:35 | Zprávy

Kvůli koronaviru se na chvíli obnovily hranice nejen v Evropě, ale i na okraji Evropy. Ovšem podle zjištění Deutsche Welle nejsou nepropustné. A to ani jedním směrem. V Řecku prý dochází k tomu, že migranty sebere policie, zabaví jim věci, naloží je na dodávku a převeze zpátky do Turecka. Ačkoliv už pár měsíců žili v Řecku. Podle výpovědi migranta jednu skupinu na moři strkali zpátky k Turkům celou noc.

Strkali je k Turkům celou noc. Ale oni je nechtěli. Migranti v Řecku to nemají lehké
Foto: Repro Youtube
Popisek: Řecká pobřežní stráž brání migrantům v plavbě

Řeč je o nelegálních deportacích migrantů z Řecka. Které podle německé stanice dále probíhají. Což dokládají na příběhu dvaadvacetiletého Afghánce Bakhtyara. Tomu prý řecký policista na sklonku dubna řekl, aby šel s ním, že mu vyřídí nové papíry. Což mladý muž pokládal za další krok ve svém snu o životě v Evropě.

Před dvěma měsíci prý překročil řeku Evros, pak pokračoval do utečeneckého tábora zřízeného na okraji řecké Soluně. Tam se údajně zaregistroval u řecké policie, což je první krok směrem k žádosti o azyl. To  bylo 12. února. Ovšem brány úřadů se zavřely kvůli koronaviru a Bakhtyar čekal, až se znovu otevřou, aby mohl podat žádost o azyl. Ale k tomu prý nedostal šanci, protože ho naložili do bílé dodávky a odvezli na policejní stanici v Soluni. Kde mu sebrali všechny věci, co měl u sebe, včetně mobilního telefonu.

Pak ho prý odvezli na jinou policejní stanici, kde se mu dostalo od policstů facek a kopanců, a nakonec ho naložili na náklaďák krytý plachtou, aby nebylo vidět, co se převáží. Ten se rozjel na východ, směrem k tureckým hranicím. Když zastavil, Bakhtyar si uvědomil, že není sám a nalézá se na březích řeky Evros, kde jeho a další mladé muže naložili po deseti na čluny a odvezli je zpátky do Turecka. Jak Deutsche Welle připomíná, kvůli koronaviru žádné oficiální deportace neprobíhají a Bakhtyar není sám, kdo vypovídal o podobných praktikách na řecké straně. Podle Deutsche Welle a neziskových organizací mají deportovaní společné toto: jsou muži, je jim pod 30 a cestují sami. Většina pochází z Afghánistánu nebo z Pákistánu či ze severu Afriky a policie je zadržela buď přímo v utečeneckém táboře u Soluně nebo poblíž.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…