Studenti zdravotních oborů povinně nástup do nemocnic, hlásí Blatný. Druhá strana zuří

05.03.2021 15:30 | Zprávy

Blatný povolává do nemocnic studenty zdravotních oborů. Těm se příliš nechce. Doposud pomáhali jen na základě dobrovolnosti. Proti jsou i děkani lékařských fakult. Ministr to prý chápe, budou zde i výjimky.

Studenti zdravotních oborů povinně nástup do nemocnic, hlásí Blatný. Druhá strana zuří
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Blatný v pořadu Partie

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek ohlásil nařízení pracovní povinnosti pro studenty zdravotnických oborů. Uvedl, že se na tom prý dohodl s vedením vysokých škol a Ministerstvem školství. Rozhodnout by se mělo v pátek, pravděpodobně o tom bude jednat vláda.

Proti takovým opatřením se následně ohradila Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ), ta s návrhem Ministerstva zdravotnictví zásadně nesouhlasí. „Připojujeme se k dlouhodobému názoru Asociace děkanů lékařských fakult a apelujeme zejména na ministra zdravotnictví, aby si uvědomil, jakým velkým zásahem do studijního a osobního života studentů je vyhlášení pracovní povinnosti s ohledem na jejich roční obětavé zapojení do boje proti koronaviru,“ prohlásil předseda SK RVŠ Michal Farník s tím, že během pandemie měli studenti možnost se zapojit na základě dobrovolnosti. Vláda by také měla dbát na jejich práva, zejména pak na právo na vzdělání.

Dle Blatného by se pracovní povinnost v nemocnicích neměla dotýkat prvních a šestých ročníků. Ministerstvo zároveň ale chce údajně povolávat i některé středoškoláky. Proti pracovní povinnosti mediků trvale vystupovali i děkani lékařských fakult.

Blatný již dnes oznámil, že mluvil s děkany vysokých škol a chápe jejich požadavky, aby nebyli studenti nadměrně zatěžováni. „Domluvili jsme se na nějaké formě možnosti povolávání. Tato bude dnes finalizována do návrhu usnesení vlády, který bude předložen,“ uvedl ministr. Dodal, že by měli být nasazováni tak, aby to co nejméně ovlivnilo jejich výuku.

Pracovní povinnost studentům zdravotnických oborů uložila vláda za epidemie koronaviru zatím dvakrát, působili především jako pomocný zdravotnický personál. Od čtvrtka mohou také krajští hejtmani a vedení Prahy povolávat do přetížených nemocnic zdravotníky z ambulantního sektoru. Jen některé kraje zatím oznámily, že těchto možnosti využijí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

4:44 „Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

Co koupil v Itálii za pět eur, ho v Česku stálo 750 Kč. Podnikatel, místopředseda regionálního sdruž…