„Jsem přesvědčen, že tento summit přispěl k uvolnění napětí, že z něho odcházíme s jasně deklarovanou jednotou, s jasně deklarovaným odhodláním vést tu reflexi, po které některé členské státy volaly,“ řekl Petříček. Setkání také podle něj umožnilo lídrům klíčových států Aliance vyjasnit některá nedorozumění. Summit Petříček označil za úspěšný.
Poznamenal, že je načase se začít bavit o tom, kam NATO směřuje. Právě ministři zahraničních věcí by pod vedením generálního tajemníka NATO měli vést diskusi o posílení „politické dimenze“ Aliance.
Petříček je rád, že si NATO chce vyhodnotit své budoucí vztahy s Čínou. „Protože Čína je nejenom ekonomický aktér, ale čím dál více je to i aktér bezpečnostní,“ poznamenal. S NATO má podle něj podobné zájmy třeba v Afghánistánu, pozitivní roli může Čína hrát i v souvislosti s jaderným programem v Severní Koreji. „Jsou ale některé oblasti, kde vnímáme, že Čína představuje riziko, například její hybridní vliv, její působení v kybernetickém prostoru,“ poznamenal. NATO proto musí zvážit, jak tomu může čelit.
Chování Turecka, s jehož jednáním v uplynulé době mají někteří spojenci problém, označil za konstruktivní. „Myslím si, že (Ankara) také vnímá své závazky vůči NATO, že chce být aktivním, platným členem, spolehlivým partnerem pro NATO a její členy,“ řekl.
Za konstruktivní považuje přístup Turecka i Metnar, a to v oblasti aliančních plánů v Pobaltí a na Balkánu.
Jednání se podle ministra obrany nesla v duchu oslav 70 let od vzniku NATO. Summit přinesl otevřenou, strategickou reflexi o adaptaci na nové hrozby. Diskuse o výdajích na obranu, které by měly v každé zemi činit dvě procenta HDP, byla podle něj klidnější než na předchozím summitu.
Zeman ve svém projevu na uzavřeném zasedání podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka mluvil zejména o Afghánistánu a o tom, že spojenci by neměli ustupovat. V souvislosti s americkým vyjednáváním s povstalci z Tálibánu Zeman varoval, že nelze hnutí věřit. Prezident také přivítal mise, ve kterých čeští vojáci působí, a zmínil potřebu sdílet alianční náklady.
Český prezident měl podle původních informací mluvit až mezi posledními řečníky, protože pořadí mělo být určeno procentem výdajů na obranu vzhledem k HDP. České diplomacii se ale podle Jindráka podařilo projev posunout na přednější místo a Zeman promluvil v první třetině zasedání.
V úterý se český prezident zúčastnil slavnostní recepce pořádané královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci. Z následné recepce premiéra Borise Johnsona se předem omluvil. Petříček v tom nevidí problém, protože se podle něj jednalo o společenskou akci, na které se neprobírala žádná důležitá agenda. Podle Jindráka Zeman s Johnsonem mluvil a omluvil se mu, že se akce nezúčastní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab