Summit velkých hráčů. V EU se objevily první vrásky. „Přestanou nám věřit.“

24.08.2023 7:45 | Zprávy

Finanční špičky EU varují před nebezpečím, které může pro Evropu znamenat rozšiřování a rozvoj sdružení BRICS. Jeho členové totiž mluví o „dedolarizaci“ světového obchodu a prostřednictvím svojí banky přebírají evropské investice a půjčky rozvojovým zemím. Významnou roli bude zřejmě BRICS hrát i při mírových jednáních na Ukrajině. Jednou z nadějí EU jsou tak politické i hospodářské rozdíly mezi členy BRICS. Vliv tohoto spolku ale zatím stále prokazatelně roste a s ním i vliv Ruska na mezinárodní situaci.

Summit velkých hráčů. V EU se objevily první vrásky. „Přestanou nám věřit.“
Foto: thebricspost.com
Popisek: Lídři zemí BRICS

BRICS, tedy poměrně nový blok zemí složený z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky chce rozšířit svůj vliv na globální ekonomické a politické dění. Prvním cílem jak toho dosáhnout, by měl být jejich vliv na pokračující ruskou invazi na Ukrajinu.

Píše to server EuroNEWS.com s tím, že třeba lídři Číny a Jižní Afriky říkají, že chtějí být součástí jednání o ukončení války na Ukrajině.

„Obě země se dohodly, že dialog a vyjednávání jsou jedinou schůdnou možností pro vyřešení ukrajinského konfliktu, a budou i nadále podporovat mírové rozhovory a hrát konstruktivní roli při politickém urovnání problému,“ uvedli ve společném prohlášení  vydaném v Jihoafrické republice v rámci summitu BRICS, na kterém se scházejí země, které stojí mimo tradiční západní mocenské struktury nebo prosazující pohled na geopolitiku méně orientovaný na západ.

Čína podle EuroNEWS prosazuje 12bodový „mírový plán“, který zahrnuje příměří, obnovení mírových rozhovorů, ukončení „jednostranných sankcí“ proti Rusku a naléhá na větší bezpečnost jaderných elektráren a závazek obou stran nepoužívat mimo jiné jaderné zbraně.

Nápis BRICS v barvách vlajek jednotlivých členských zemí

Mezi další návrhy, které summit předložil, patří „dedolarizace“ nebo menší spoléhání se na dolar jako hlavní mezinárodní měnu obchodu a globální ekonomické aktivity.

Ve video projevu odvysílaném na akci prohlásil ruský prezident Vladimír Putin, který se akce nezúčastnil osobně pod hrozbou zatčení, že „objektivní, nevratný proces dedolarizace našich ekonomických vazeb nabírá na síle“.

To v podstatě potvrdily i další členské státy BRICS, které zase trvají na tom, že jejich místní měny by měly být používány v mezinárodním obchodu a měly by být podporovány Novou rozvojovou bankou, která byla založena na předchozím summitu a sídlí v Šanghaji.

Jejich pohled vychází z toho, že členské státy BRICS zahrnují přibližně 40 % světové populace a oni trvají na tom, že jejich vliv na svět by měl odrážet skutečnost, že představují největší a nejlidnatější země světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Africke, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMiroslav Benes , 24.08.2023 9:50:26
Země bojují za svoji menu zatímco Pekařová tu naši chce vykseftovat za nějaké zadlužené euro! Pro koho a za kolik to asi děla?

|  16 |  0

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…