Schoof, dosazený do postu premiéra po dohodě zástupců čtyř koaličních stran v čele s Geertem Wildersem z PVV, začal konat. Jeho vláda zavedla začátkem měsíce zvláštní kontroly na hranicích po vzoru sousedního Německa, píše server Euronews. Členské státy jsou oprávněny k takovému kroku přistoupit v případě, že se dozvědí o nějaké hrozbě pro jejich vnitřní bezpečnost. Změny oznámila nová nizozemská ministryně pro migraci Marjolein Faberová z Wildersovy strany PVV. „Je načase konkrétně řešit nelegální migraci a převaděčství migrantů. Proto od začátku prosince začneme v Nizozemsku znovu zavádět hraniční kontroly,“ uvedla v prohlášení.
Krok je v souladu s dlouhodobými snahami Geerta Wilderse. Ten se o zpřísnění migrační politiky v Nizozemsku snaží již dlouhé roky, ale pořádnou šanci dostal až nyní díky výsledku loňských voleb. V nich jeho PVV vyhrála se ziskem 23,5 % hlasů a 37 ze 150 křesel ve Sněmovně reprezentantů. Po půl roku trvajících vyjednáváních došlo ke složení tzv. Schoofova kabinetu, ve kterém má Wildersova strana pod kontrolou vedle migrace ještě ekonomiku, zahraniční obchod, zdraví, sport a infrastrukturu.
Ministryně Faberová zatím nespecifikovala, jakou podobu budou hraniční kontroly mít. Server DutchNews však informuje, že by měly začít 9. prosince a měly by co nejméně komplikovat přeshraniční převoz zboží a osob cestujících za prací. V současné době provádí nizozemská policie namátkové kontroly v autech a ve vlacích. Faberová již dříve vyjádřila záměr učinit z Nizozemska co nejméně atraktivní zemi pro přistěhovalce a zdá se, že tento záměr se již daří naplňovat. Počet přistěhovalců, kteří hledají štěstí v Nizozemsku, s jeho novou pravicovou a protimigrační vládou, totiž klesl už ve druhém čtvrtletí tohoto roku. O status uprchlíka v zemi požádalo 7700 lidí, což je pokles o 14 % oproti prvnímu čtvrtletí. Propadl se zejména počet žadatelů z Iráku, a to o 43 %. Nová opatření jsou podle oficiálního vyjádření nizozemské vlády zacílena na „boj s nelegální migrací a převaděčstvím migrantů“.
Zavedení kontrol je jen kamínkem v mozaice tvrdého protimigračního přístupu, který chce Wilders prosazovat. Už v září nizozemská vláda podala k rukám Evropské komise žádost o vyvázání ze společných azylových pravidel EU, jak informuje server Euractiv. Wilders to v narážce na Brexit označil na takzvaný „mini-Nexit“. „Pravděpodobně to potrvá velmi dlouho. Přesto je to znamení, že v Nizozemsku vane nový vítr,“ uvedl Wilders.
„Měli bychom být opět zodpovědní za naši vlastní azylovou politiku,“ uvedla Faberová již dříve na síti X. „Z přijatých právních předpisů v EU se nelze odhlásit, to je obecná zásada,“ reagoval mluvčí Evropské komise Eric Mamer.
Ik heb zojuist de @EU_commission geïnformeerd dat ik voor Nederland een migratie opt-out binnen Europa wil. Wij moeten weer gaan over ons eigen asielbeleid! pic.twitter.com/lHrIkC3FVX
— Marjolein Faber (@MinisterAenM) September 18, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.