Na webových stránkách Respektu se v polovině týdne objevila zpráva, že měl prezident přes ministra zahraničí Jana Kohouta prosazovat na pozici velvyslance v Kazachstánu bývalého poslance za ODS Vlastimila Tlustého. Prezident to popřel s tím, že nemá jako hlava státu v popisu práce navrhovat velvyslance.
"Hra o tom, že já jsem navrhoval nějaké velvyslance, je úplně dětinská," reagoval Klaus a dodal, že „svazáci z Respektu se mýlí jako vždycky".
Ministr zahraničí Jan Kohout podle časopisu chtěl, aby vláda v pondělí o návrhu jednala, třebaže ministerstvo zahraničí uvádělo, že o českých velvyslancích bude rozhodovat až nová vláda. Premiér Jan Fischer odmítl dokument zařadit na pořad jednání. Respekt dále napsal, že Tlustého zařadil na seznam Kohout na Klausovu žádost a s nominací šel na jednání vlády.
"Materiál ale nebyl zařazen na program a tím to končí. Nenašel by patřičnou podporu mezi ministry a je to rozhodnutí, které po zralé úvaze přísluší nové vládě," řekl tehdy týdeníku premiér Jan Fischer.
Strany, které zřejmě utvoří vládu, minulý týden Fischerův kabinet vyzvaly, aby již nerozhodoval o žádných změnách mimo jiné právě na velvyslaneckých pozicích.
Hájek: Respekt vlastní uhlobaron a navíc je okrajovým médiem
Jak informovaly ParlamentníListy.cz, o týdeníku se v dubnu kriticky vyjádřil i vicekancléř prezidenta Petr Hájek. Ten v pořadu České televize Hyde Park vysvětloval, proč nebyla na Pražský summit na Hrad při příležitosti podepisování rusko-americké odzbrojovací smlouvy START akreditována řada novinářů, včetně zástupců týdeníku Respekt.
„Prestiž Respektu je dána tím, že ho vlastní uhlobaron Bakala a pak tím, že z jeho okruhu se rekrutuje velká většina redaktorů České televize. Z hlediska nákladu a čtenosti můžeme Respekt označit za okrajový stejně jako brněnské Kontexty a jako takový na podobně velké akce nepatří," reagoval tehdy Hájek. (čtěte ZDE)
O napjatých vztazích mezi Hradem a týdeníkem je známo. Časopis bývá označován dokonce za „havlovské" médium, vzhledem ke kritickým článkům vůči prezidentu Klausovi.
„Když kritizujete jednoho, neznamená to, že jste časopis druhého," vysvětloval v dřívějším online rozhovoru šéfredaktor Erik Tabery. „Kritizujeme i Václava Havla, nicméně je pravda, že s ním máme mnohem více podobných názorů než s Václavem Klausem. To je ale dáno tím, že jsme liberální a proevropský časopis, který se domnívá, že neseme odpovědnost za to, co se v této zemi i za jejími hranicemi děje," vyjádřil postoj média vůči hlavě státu Tabery.
Čtěte také:
-
Klaus Fischerovi: Chci formálně oznámit, že demisi vlády přijímám
-
FOTOGALERIE: Prezidentova příprava před televizním pořadem
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az