„Vláda by se měla budoucností nadzvukového letectva zabývat pravděpodobně v červenci. Bude to politické rozhodnutí na základě odborného doporučení armády, která možné varianty posuzuje,“ uvedla pro Seznam Zprávy ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Vláda prý již nechce pokračovat formou pronájmu, ale má v plánu koupit 24 stíhaček, což jsou dvě letky. Podle zákulisních zdrojů to vypadá, že blíže k získání kontraktu jsou Američané. K jejich F-35 se kloní i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ano, pořiďme pro naši armádu to nejlepší, co na trhu je. Platforma mi dává smysl, protože ji bude mít řada okolních států,“ podotkl Bartošek s tím, že americké stíhačky má objednány třeba Polsko nebo Finsko.
„Je potřeba říct, co všechno to obnáší, včetně toho, co to letadlo umí, jaké komponenty koupíme, abychom dokázali využít všech schopností, které to letadlo nabízí, včetně toho, jaké parametry a požadavky budou kladeny na případné investice, které to vyvolá. To znamená, co bude nutné v případě modernizace vojenských letišť,“ dodal Bartošek.
Podle poslance a člena výboru pro obranu Marka Ženíška (TOP 09) je potřeba maximální rozvaha a vláda by měla dbát na doporučení armády. „Bavíme se o něčem, co bude chránit nejen náš vzdušný prostor od roku 2027 několik desítek let. Je tedy zapotřebí maximální rozvahy. Pokud je mi známo, armáda zatím připravila doporučení, které nyní bude zvažováno vládou. Nerad bych předjímal její konečné rozhodnutí,“ řekl Ženíšek.
Podle opozičních stran vláda jedná za zády Sněmovny, kde se obří zakázka vůbec nediskutovala. „Na výboru pro obranu o tom vůbec nic nevíme. Do dnešního dne jsme žádné doporučení neprojednali, asi to bude jen politické rozhodnutí. Nemám dostatek informací, abych řekl, že to bude F-35, nebo že máme zůstat u gripenů, protože budou lacinější a nebudeme na tom ještě cvičit obsluhu. Mě spíš zaráží, že paní ministryně takové věci nebere do výboru a obchází ho,“ vadí místopředsedovi výboru pro obranu Pavlu Růžičkovi (ANO).
Gripeny považuje za lacinější a výhodnější také poslanec SPD Radovan Vích. „Už se tady mluví o tom, že potřebujeme 24 letounů a nejlépe F-35. K tomu já dodávám, že když se takto rozhodne, tak to je konec modernizace pozemních sil armády a rozvoje schopností. Jedna letová hodina gripenu stojí přibližně 5 tisíc dolarů (117 tisíc korun); jedna letová hodina F-35 stojí 30 tisíc dolarů (704 tisíc korun). Aby to mělo nějaký smysl, tak každý pilot by měl mít nalétáno 150 letových hodin ročně. Přeškolení na nový typ je navíc otázkou jednoho nebo dvou let,“ podotkl Vích.
Švédové navíc ve snaze získat miliardovou zakázku nabízejí určitou možnost, že by si Česko ponechalo stíhačky, které jsou nyní v pronájmu. „Je možnost převést tato nyní pronajímaná letadla České republice v podstatě za nulových nákladů. Ony už byly v podstatě zaplaceny, je to jako s autem na leasing. Považovali bychom je v podstatě za splacené a na tomto základě bychom mohli systém spolupráce rozšířit o gripeny řady C či dále o gripeny řady E,“ řekl velvyslanec Švédska v Česku Fredrik Jörgensen.
„Ano, probíhá zde dramatický konkurenční boj. O této soutěživosti moc mluvit nechci, chci jen zdůraznit podstatu naší nabídky. Máme za to, že nová série gripenů E je jedno z nejlepších letadel na světě a zároveň skýtá fantastickou cenovou nabídku. V tomto s námi opravdu žádný jiný dodavatel nemůže soutěžit,“ dodal Jörgensen s tím, že by se čeští piloti a mechanici navíc nemuseli učit obsluhovat zcela jiné stroje.
O nabídce na ponechání současných strojů prý ale nic neví ministryně obrany Jana Černochová. „Je to pro mne zcela nová informace. Zde na summitu v Madridu nám švédská strana nic v tomto smyslu nesdělila ani nenaznačila. K případné nabídce se proto mohu vyjádřit teprve poté, co ji dostanu oficiálně a seznámím se s jejími detaily,“ uvedla Černochová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.