Švédská neziskovka se ptala žáčků na Islámský stát. Jejich odpovědi byly šokující

31.10.2016 21:33 | Zprávy

Ve švédském Göteborgu byl před časem realizován průzkum mezi studenty a školáky, jehož výsledky šokovaly veřejnost po celé zemi. Deset procent oslovených respondentů se přihlásilo k odkazu Islámského státu.

Švédská neziskovka se ptala žáčků na Islámský stát. Jejich odpovědi byly šokující
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

V posledních měsících švédská i zahraniční média přinesla informace, podle kterých ve Švédsku existuje více než pět desítek tzv. „no-go zón“, tedy městských oblastí s větší hustotou zalidnění muslimským obyvatelstvem, kde se policie často stává terčem útoků a nedaří se jí zde prosazovat zákony země. Téměř deset z nich údajně existuje v samotném Göteborgu. Socialistická vláda Švédska existenci těchto oblastí popírá, ale samotní policisté hovoří jasnou řečí.

Společně s hlavním městem Švédska Stockholmem a Malmö je právě Göteborg s ohledem na soužití většinové společnosti a muslimské menšiny považován za nejproblémovější město v zemi. Loni například šéf švédské policie pro integraci Ulf Boström konstatoval, že právě z tohoto města odešlo bojovat v přepočtu na počet obyvatel nejvíce dobrovolníků do Islámského státu z celé Evropy a s radikálním islámským extremismem se zdejší policie musí potýkat téměř denně.

Tato skutečnost se potvrdila i v průzkumu prováděném na vzorku 1200 školáků a studentů ve věku mezi dvanácti až osmnácti lety, kteří navštěvují vzdělávací ústavy v sociálně vyloučených oblastech města. Průzkum realizovala nezisková organizace Varken Hora eller Kuvad a jeho vedoucí projektový manažer Guluzar Tarhan Selvi v deníku Göteborgs-Posten neskrýval své nepříjemné překvapení. „Byl jsem v naprostém šoku. Čekal jsem maximálně 1 %, a ne 11 %.“

Plných jedenáct procent školáků a studentů se v rámci průzkumu přiznalo k sympatiím k náboženskému extremismu a ještě o dvě procenta více jich uvedlo, že osobně znají některé radikály. Jak ovšem uvedla národní koordinátorka švédské vlády v boji proti extremismu Hillevi Engström, ji osobně výsledky tohoto průzkumu příliš nepřekvapily. „Dotazováni byli studenti žijící v městských částech, odkud do Sýrie odešlo bojovat mnoho jejich souputníků.“

Podle socialistky Engström má mnoho zde žijících lidí pocit, že nejsou součástí švédské společnosti. Její názor sdílí také poslanec za švédské liberály Robert Hannah, který se sám v Göteborgu narodil a prožil zde své dětství a mládí. „Göteborg patří k nejsegregovanějším městům v Evropě. V některých čtvrtích jsou děti od útlého dětství vystaveny islamistické propagandě, jež vychvaluje terorismus a ospravedlňuje genocidu křesťanů a jezídů,“ říká Hannah.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…