Jak moc vyhrál David Smoljak senátní volby jako osobnost zajímající se o veřejné dění, a jak moc jako syn svého otce? „Myslím, že to bylo jedno k druhému,“ okomentoval své vítězství, vědom si toho, že na začátku těchto voleb nebyl žádným velkým favoritem. „Političtí znalci pražského prostředí mi dokonce rozmlouvali, abych do těchto voleb za obvod Praha 9 vůbec chodil,“ prozradil novic v Senátu.
Smoljak následně přiblížil, že zmínění znalci byli předtím ale toho názoru, že proti letitému a úspěšnému starostovi na Praze 9 prý nemá vůbec žádnou šanci. „V první chvíli to i podle sázkových kanceláří vypadalo naprosto beznadějně,“ okomentoval své počáteční vyhlídky s tím, že si řekl, že to i tak prostě zkusí. Doplňovací volby do Senátu v Praze 9 nakonec vyhrál s 59,5 procenty hlasů. Poražený starosta Prahy 9 Jan Jarolím z ODS získal 40,49 procenta.
Prý se dokonce radil se scenáristou Zdeňkem Svěrákem, co by na jeho vstup do politiky říkal jeho otec, scenárista a herec Ladislav Smoljak. Měl by prý určitě radost. „Zdeněk říkal, že by byl jistě nadšený, otec se o politiku také zajímal. I jemu dokonce nabídli, aby kandidoval do Senátu a nechybělo moc a vzal to,“ vzpomínal s tím, že chybělo málo a byl by teď druhý Smoljak v této instituci. „Nakonec mu to ale v divadle rozmluvili, měli strach, že by neměl čas se starat o divadlo,“ vysvětlil, proč z toho jeho otec nakonec vycouval.
Již dříve David Smoljak v médiích uváděl, že nechce jít do politiky proto, aby se neušpinil. „Já se o politiku dost enormně zajímal, ale nechtěl jsem do ní vstupovat. Vlastně ale spíše z důvodu, že mě nikdy nebavilo schůzování a ty formální procedury. Po čase jsem ale pochopil, že pokud člověk chce něco ovlivnit, tak bez toho, abych vstoupil do politiky, to nejde,“ podotkl.
„Senát považuji za hrozně důležitou instituci, je to kotva na rozbouřeném moři,“ zamyslel se nad tím, v čem v dnešní době spočívá nejzásadnější role Senátu. Souhlasí s tvrzením, že Senát je pojistka do horších časů. „Pojistky ale potřebujeme i do lepších časů. Zkrátka pojistky člověk potřebuje vždy, aniž by si uvědomoval, kde je má a jak přesně fungují,“ míní. „Do neklidných časů je to dvojnásob nutné, jelikož Senát je instituce, která může bránit tomu, aby vítěz voleb změnil Ústavu nebo volební zákony,“ doplnil.
Podle jeho slov nejen my, ale celá Evropa žije v době turbulentních změn. „S nástupem sociálních sítí a internetu se vše proměnuje. Prostředí, které jsme důvěrně znali, se mění a dá se velice snadno ovlivnit voličské mínění,“ všímá si senátor. „Nastavují se nová pravidla hry a v tomto zmatku těch všech proměn je Senát tou kotvou,“ zopakoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab