Dalších asi pět miliard dolarů přislíbily země podle agentury Reuters do příštích let. ČR letos poskytne nejméně 170 milionů korun. Mezinárodní konference nazvaná Podpora Sýrie a regionu v roce 2016 navázala na trojici podobných akcí z let 2013 až 2015, které se uskutečnily v Kuvajtu. Jejím cílem bylo získat velkou část z devíti miliard dolarů, které letos pro region požaduje OSN. Asi 7,7 miliardy z této sumy by mělo jít různým agenturám světové organizace a 1,2 miliardy státům v regionu.
Kancléřka Angela Merkelová hovořila o sumě 1,2 miliardy eur
Největší příspěvek dnes jménem Evropské unie slíbil předseda Evropské rady Donald Tusk, podle něhož dá letos osmadvacítka na pomoc Sýrii, Turecku, Jordánsku a Libanonu přes tři miliardy eur (více než 80 miliard korun). Spojené státy chtějí podle ministra zahraničí Johna Kerryho poskytnout kolem 900 milionů dolarů.
Ještě vyšší má být příspěvek Německa, jehož kancléřka Angela Merkelová hovořila o sumě 1,2 miliardy eur. Britský premiér David Cameron za svou vládu přislíbil 510 milionů liber (18 miliard korun). Oba státy zároveň slíbily miliardy i pro dalších několik let. Norsko pak počítá s příspěvkem 1,2 miliardy dolarů během čtyř let.
Česko chce letos Sýrii a okolním státům věnovat nejméně 170 milionů korun. Pokud se bude český rozpočet vyvíjet dobře, mohla by ale Praha podle premiéra Bohuslava Sobotky poskytnout více. Loni Česká republika slíbila 110 milionů korun a nakonec přispěla částkou 190 milionů korun.
Největší finanční náklady pětiletého syrského konfliktu nesou vedle samotných Syřanů okolní země
"Budeme podporovat zlepšování života v uprchlických táborech, budeme podporovat možnosti vzdělávání pro syrské uprchlíky, jejich děti a budeme také pokračovat v programu nové elity pro Sýrii, tak aby syrští studenti mohli získat vysokoškolské vzdělání v České republice," nastínil Sobotka, kam české peníze půjdou. Na okraj konference se dnes setkal s Tuskem a slovinským premiérem Mirem Cerarem.
Největší finanční náklady pětiletého syrského konfliktu nesou vedle samotných Syřanů okolní země. Turecký premiér Ahmet Davutoglu, jehož země hostí 2,5 milionu syrských uprchlíků, dnes hovořil o nákladech ve výši desítek miliard dolarů ročně.
Vedle finančních příspěvků hledalo dnes na sedm desítek světových politiků i další cesty, jak pomoci syrským uprchlíkům na Blízkém východě, kterých je v současnosti asi 4,4 milionu. Jedním z cílů je do konce příštího školního roku zajistit vzdělávání pro všech 1,4 milionu dětských uprchlíků ze Sýrie. Nyní jich do školy chodí jen polovina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp