Volbou nového předsedy Rady ČT začíná pravidelný přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Ve středu se jím stal pan Pavel Matocha, novinář a šachista. Výsledek té volby, kdy mu hlas dala jasná většina 11 z 15 členů, je důkazem toho, že panu Matochovi byla dána vysoká míra důvěry. A to i od lidí, kteří už jsou v Radě ČT roky a byli zvoleni jinou politickou volbou v zákulisí, jak se teď často říká, že se funkce radních obsazují politicky. A zejména se to říkalo právě v souvislosti s panem Matochou, paní Lipovskou a panem Veselým, což se od jara neustále recituje. Ale z výsledku volby je zřejmé, že pro pana Matochu nehlasovali jen tito tři, ale hned jedenáct lidí, tedy významný počet. Z toho vyplývá, že jeho mandát je opravdu silný,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
K tomu si v Právu přečetl článek pod titulkem „Novým předsedou Rady ČT byl zvolen novinář pracující pro Agrofert“, jenž čerpá z textu ČTK a je podepsán zkratkou jp. „Tenhle titulek považuji za absolutně manipulativní, zavádějící a jeden z mnoha hloupých podrazů, kterých se na naší mediální scéně děje dnes a denně padesát. Ale toto je opravdové svinstvo, protože skutečnost, že pan Matocha píše nějaké články do České pozice a do Lidových novin, které patří do Mafry, co je spravována svěřenskými fondy, kam přešla na základě Lex Babiš z přímého vlivu předsedy vlády, přece neznamená, že ten člověk pracuje pro Agrofert, jak stojí v titulku. To bych úplně stejně mohl říci o někom jiném, že pracuje pro toho a toho. Třeba o dalším radním panu Váňovi, protože to je kolega z fakulty, že pracuje pro Vysokou školu ekonomickou,“ podotýká mediální analytik.
Kvůli stávkujícím z Kavčích hor platí pokrytecký zákon
Pracuje v ní, je tam zaměstnán, je to jeho práce, ale nikdo nepoužije formulaci, že pracuje pro ni. „Nebo jiný radní pan Veselý má vlastní pořady, každý něco dělá. Když se podíváme do minulých složení Rady ČT, tak tam byli lidé jako pan Dostál, který pracoval v Deníku Referendum. Byl tam placen, byl zaměstnancem deníku, který je výrazně politicky orientovaný. Dnes pracuje v Info.cz, to je něco jiného, ale také už není v té Radě. Ale pracoval tam. Stejně tak v ní působil pan Mezuláník, který je zaměstnancem Univerzity Jana Amose Komenského. A vyčítal mu to snad někdo? Prostě někde pracuje, v duchu toho titulku, pro někoho. A proto nemůže být v této Radě, že má údajnou kolizi zájmů? Mně to přijde velmi absurdní, protože podle stávajícího zákona jsou zvolení radní zástupci nějakých společenských struktur,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník