Svoboda má své limity, odpověděl Fiala Baštovi. Srovnávání s komunismem odmítl

03.03.2022 19:03 | Zprávy

Hnutí SPD důrazně odmítá zablokování tzv. dezinformačních webů, ke kterému došlo v uplynulých dnech. Poslanci SPD jsou přesvědčeni, že jde o porušení základního práva, jímž je svoboda slova. Poslanec Jaroslav Bašta v této souvislosti interpeloval premiéra Petra Fialu (ODS), který však následně vysvětlil, že „svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity“.

Svoboda má své limity, odpověděl Fiala Baštovi. Srovnávání s komunismem odmítl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Hnutí SPD na středeční tiskové konferenci zkritizovalo akt cenzury, tj. zablokování osmi tzv. dezinformačních webů, ke kterému přistoupilo sdružení CZ.NIC na základě doporučení vlády a po konzultacích s bezpečnostními složkami státu. Na zablokovaných webech totiž publikovali někteří zástupci SPD; jedním z nich je právě poslanec Jaroslav Bašta.

V bloku interpelací na premiéra připomněl, že Listina základních práv a svobod v článku 17 zaručuje svobodu projevu. Zmínil však tomu nekorespondující slova nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, který na webu této instituce zveřejnil stanovisko: „Pokud by někdo veřejně včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu, akceptoval je či podporoval, nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestné činy dle § 365 trestního zákoníku, případně podle § 405 trestního zákoníku.“

Baštovi to silně připomíná takřečený „obuškový“ či „pendrekový“ zákon: „Vadí mi ale jeho gumová formulace. Příště třeba může znít: ‚Kdo veřejně kritizuje členství České republiky v Evropské unii nebo v NATO, případně činnost Evropské unie či NATO včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí, mohl by se za jistých podmínek dopouštět předsudečné nenávisti.‘ Jako pamětníkovi mi to připomíná zákonné opatření číslo 99/1969 Sb, takzvaný pendrekový zákon z roku 1969 používaný k pronásledování občanů Československa za totality,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …