Svoboda podal ústavní stížnost. Kvůli domu

07.08.2010 8:40 | Zprávy

Bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda podal ústavní stížnost kvůli sporu s charitativními organizacemi o dům v pražských Dejvicích. Píše to sobotní Právo.

Svoboda podal ústavní stížnost. Kvůli domu

Cyril Svoboda podle Práva několikrát tvrdil, že ve sporu pokračovat nehodlá. Nyní však změnil názor. Jeho stížnost byla podána 20. července a podle mluvčí Ústavního soudu směřuje proti rozsudku Městského soudu v Praze.

Tento soud letos v červnu zamítl odvolání státu coby vedlejšího účastníka sporu. Tím městský soud v podstatě učinil tečku za bojem o pozůstalost. Svoboda přesto stížnost podává.

"Stěžovatel žádá zrychlené řízení kvůli naléhavosti a odůvodňuje to tím, že napadeným usnesením bylo narušeno jeho právo na spravedlivý proces," řekla mluvčí Ústavního soudu Pelcová.  

Dům za 50 milionů. Za pomoc s restitucemi

Svoboda se ve sporu domáhá dědictví po pražské důchodkyni Marii Kaprálkové. Ta původně Svobodovi dům skutečně odkázala, jako odměnu za to, že jí kdysi pomáhal s restitucemi. Dům má hodnotu 50 milionů korun.

V roce 2004 těsně před smrtí však napsala důchodkyně novou závěť a většinu majetku i s domem odkázala charitativním orgaanizacím. Svoboda měl dostat jen milion korun. 

Svoboda tuto závěť pak v roce 2005 napadl u soudu. Soud ale v listopadu loňského roku  Svobodovu žalobu zamítl a politik po dlouhých letech sporů oznámil, že boj o dům vzdává. 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jako vedlejší účastník řízení ale s rozsudkem obvodního soudu nesouhlasil a odvolal se.

Svoboda pak prostřednictvím svého advokáta poslal k soudu písemný souhlas s odvoláním. Bez toho by spor o činžovní dům skončil v neprospěch exšéfa lidovců. Následně však Svoboda vydal prohlášení, že svůj souhlas s odvoláním stahuje. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových na svém podaném odvolání trval.

Kalousek: Před tou praxí jsme prchali

Celý spor komentuje i někdejší člen lidovců Miroslav Kalousek. Podle něho byl stát povinen se připojit k žalobě, ale nikdy by ji sám nepodával.

"Upřímně řečeno, pokud doktor Svoboda poté, co řekl, že stahuje svoji žalobu, podal žalobu Ústavnímu soudu a ještě k tomu argumentuje zájmem státu, tak to je učebnicová ukázka lidovecké praxe, před kterou mnohý z nás z té strany prchal," podotýká Kalousek, nyní místopředseda TOP 09.

Související:
Svoboda opět změnil rozhodnutí ve sporu o dům
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný či…