Svoboda slova: Až spolkový soud rozhodl. A příště už to dobře dopadnout nemusí. Je tu varování

09.02.2024 17:14 | Monitoring

Společnost pro obranu svobody projevu varuje před údajnými snahami liberálních vlád v Evropě a zejména politiků v Bruselu zasahovat do voleb prostřednictvím omezování konzervativních stran na sociálních sítích. Komise prý prostřednictvím přijatého Digital Services Act může odstranit obsah, který vyhodnotí jako „škodlivý“, ať už to znamená cokoliv. Právě omezování svobody slova na sociálních sítích přitom podle SOSP může významně zasáhnout do voleb, jako příklad ukázal americké prezidentské volby v roce 2020.

Svoboda slova: Až spolkový soud rozhodl. A příště už to dobře dopadnout nemusí. Je tu varování
Foto: Archiv SOSP
Popisek: SOSP

SOSP na svých stránkách uvádí příklady, jak velké internetové platformy mohou ovlivňovat politický boj, přičemž cenzura směřuje zejména ke konzervativním stranám. Tak například Facebook v roce 2019 zablokoval účet malé německé straně Der Dritte Weg (Třetí cesta) kvůli článku o migrantech.

„Když se v bytech panelových domů ubytovává stále více (kulturně cizích a odlišných) cizinců žádajících o azyl, kteří svou vděčnost někdy vyjadřují násilím a trestnými činy, nemá mnoho Němců v této čtvrti žádné vyhlídky…“ cituje SOSP text příspěvku Třetí cesty.

Tento příspěvek měl Facebook označit za nenávistný a oznámit, že porušuje zásady komunity. Článku omezil viditelnost a na 30 dní zablokoval celý kanál. „Strana se obrátila na Zemský soud Frankenthal s požadavkem na obnovení přístupu ke svému profilu, k odblokování kanálu a obnovení zveřejněného článku. Zemský soud žádosti nevyhověl a odvolání zamítl i Vrchní soud ve Zweibrückenu,“ líčí Společnost na obranu svobody projevu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…