Švýcarské úřady nepovolily čtyřdenní demonstraci před Bakalovým sídlem. Miliardář Krúpa se ale nevzdává

09.06.2017 18:20 | Zprávy

Demonstrace, kterou slovenský miliardář Pavol Krúpa chystal před sídlo finančníka Zdeňka Bakaly ve švýcarském Nyonu, na konci června nebude. Úřad města Nyonu neudělil povolení v takovém termínu a rozsahu, jak Krúpa požadoval. Slovenský finančník nyní zvažuje další kroky, kdy a kde demonstraci uskuteční. ČTK to dnes sdělila mluvčí Krúpovy skupiny Arca Capital Barbora Hanáková.

Švýcarské úřady nepovolily čtyřdenní demonstraci před Bakalovým sídlem. Miliardář Krúpa se ale nevzdává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Krúpa podle ní trval na tom, aby demonstrace trvala čtyři dny. „Ze strany úřadu byla nabídnuta možnost demonstrovat v rozsahu maximálně čtyř hodin, jelikož nelze déle blokovat dopravní komunikaci a zároveň z důvodu konání jiné akce ve stejném termínu. Takto krátká demonstrace není vzhledem k závažnosti situace dostatečně efektivní a neměla by takový účinek, jaký jsme požadovali,“ oznámila Hanáková.

Akce měla být demonstrací lidí poškozených „vytunelováním“ těžební společnosti OKD. Toho se podle Arky dopustili bývalí vlastníci a manažeři firmy OKD a její mateřské New World Resources (NWR), čímž akcionářům, zaměstnancům i daňovým poplatníkům České republiky způsobili škodu v rozsahu desítek miliard korun. Podle Krúpy měla demonstrace upozornit osoby zodpovědné za tyto škody na negativní hospodářský i sociální dopad a vyzvat je k převzetí zodpovědnosti. Vlastníkem OKD byl v dané době Bakala, upozornil Krúpa.

V dubnu Krúpa oznámil, že na akci očekává zájem tisíců lidí, především horníků z OKD a nájemníků bývalých hornických bytů, nevyloučil ale ani účast fanoušků Baníku Ostrava. Demonstraci chtěl organizovat jako fyzická osoba a hodlal platit i náklady.

OKD se do rukou investiční skupiny RPG Industries vedené Bakalou dostala v listopadu 2004. Bakala se společníky firmu ovládal prostřednictvím společnosti NWR registrované v Nizozemsku. V únoru 2016 se novým vlastníkem NWR stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Tři měsíce poté OKD skončila v úpadku.

Společnost OKD později podala na NWR a Bakalu žalobu, v níž po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. Na Bakalu a jeho společníka Petera Kadase podal žalobu i insolvenční správce OKD Lee Louda. Žádá, aby vrátili OKD víc než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

Bývalé hornické byty koupila Bakalou spoluvlastněná firma RPG Industries spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Později firmu vlastnící byty koupili noví majitelé.

V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam nyní pracuje víc než 10.000 lidí.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…