„Systém se rozkládá. Jestliže není schopný vyvodit ani základní odpovědnost vůči evidentním pachatelům trestných činů, kteří sedí v talárech na soudech, tak to je nejenom ztráta důvěry, ale to je rozklad, to je totální rozklad,“ řekl na začátku debaty Fiala, který je mimo jiné známým bojovníkem za práva otců.
„Víte, kdo u nás zavedl tu právní fintu, že trestní oznámení na soudce není trestní oznámení? Paní Benešová. Ta, co vyhrála spor, že není justiční mafie. To byl její vynález, to byl její výmysl, to zavedla ona, že trestní oznámení na soudce se posuzuje jako stížnost a stížnost se jako nedůvodná zamítá...,“ doplnil aktivista, který je podle sých slov soustavně pronásledován justicí, což dokládá řada soudních sporů.
„To stejné se děje, když podáte stížnost na policistu, nebo dokonce na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Bílka, tak to vůbec nikdo neřeší,“ reagovala na jeho slova Candigliota.
Co má být smyslem státu?
Následně byla řeč o tom, co má být smyslem státu. „Poslední dobou jsem dost často četl Bibli a dočetl jsem se tam, že smyslem státu nebo vůbec lidského společenství je zajistit spravedlnost. Stát, který spravedlnost nezajišťuje, postrádá svou základní legitimitu. Jestliže se státní orgány chovají tak, že jsou v podstatě nejčastějším porušovatelem spravedlnosti…to jsou osoby, které tu beztrestně páchají trestnou činnost, které masově kryjí jinou trestnou činnost, které v určitých vyhraněných případech občany přímo programově terorizují a nic se jim za to nestane…“ rozhořčil se Fiala.
„A když už náhodou se nějaký poškozený domůže alespoň toho konstatování, že mu bylo ublíženo, tak se mu smějí do očí místo, aby mu zaplatili odškodné. Pro nikoho z nich to žádný důsledek nemá, tak proč tady takový stát máme? Já sice nejsem anarchista, že bych si myslel, že je možné žít bez stát, ale ptám se obecně: proč lidé volí tyto politické strany, které jsou pořád stejné? Mimochodem všimla jste si, co měli prezidentští kandidáti a politické strany, které kandidovaly teď na podzim, v programu v oblasti justice? Já vám to řeknu jedním slovem: nic, protože o tom nic neví. Jak je možné, že lidé volí představitele politických stran, kteří nic neví o justici…,“ prohlásil.
„Myslíte, že je problém v justici, že je nějaký zákon špatně napsán? Že by se měla udělat někde zákonná úprava? “ zeptala se právnička Ligy lidských práv.
„Ne, zákonná úprava to rozhodně neřeší. To je podružný důvod. Naši předkové se řídili desaterem a žádné zákonné úpravy nepotřebovali, stačilo jim to. A byl pořádek a fungovalo to. V čem je problém, je to, že tam jsou nekompetentní lidé, kteří jsou morálně zhýralí,“ odpověděl předseda sdružení K 213 usilujícího o vypuštění paragrafu 213 (v novém trestním zákoníku pod č. 196) z trestního kodexu ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka