Na základě smlouvy z února letošního roku mezi hlavním městem Prahou a společností Ernst & Young Audit se podařilo vytvořit téměř devadesátistránkový elaborát, který do detailu popisuje, jakým způsobem se v IPRu zacházelo s jimi svěřenými prostředky. Všechna čísla a informace pochází z auditu, který se zaměřil na fungování organizace v letech 2010 až 2015. Cílem bylo například zjistit a odhalit případná pochybení či manipulaci při zadávání veřejných zakázek (VZ), kontrolu vzorku významných obchodních a jiných smluv, identifikace nevýhodných smluvních podmínek či zmapování vlastnických struktur dodavatelů.
Na co auditoři přišli:
Sečteno a podtrženo: co stránka, to perla a rázné upozornění ze strany auditorů. Ti ostatně v interní zprávě sami uvádí: „V prověřovaném období nebyl v IPR nastaven systém nahlašování a sledování případného střetu zájmů, vznikajícího například příbuzenskými vztahy mezi zaměstnanci či zaměstnanci a dodavateli." Stejně tak nefungoval interní audit, v evidenci majetku bylo nalezeno několik položek, které již byly fyzicky zlikvidovány, ale z majetku nikdy nebyly vyřazeny a podobně. Šokující je rovněž zjištění, že mezi uchazeči o výběrová řízení v oblasti IT mohlo dojít k porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže a trestného činu pletichy při zadávání výběrových řízení. Pojďme se tedy na některé uvedené "příklady" podívat podrobněji.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový