„Rusko je dneska na trajektorii konfliktu s Aliancí, tak to je. To neznamená, že si to přeje nebo že to chce Aliance, ale neznamená to, že se to nemůže stát,“ řekl náčelník generálního štábu AČR Karel Řehka na bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně, kde hovořil k poslancům v panelu týkajícím se vnitřní bezpečnosti státu. Válka v Evropě je podle něj možná, ať už se to někomu líbí nebo ne. Že chování Ruské federace k této válce směřuje a Česká republika by měla udělat vše pro to, aby tomu zabránila. Řehka připomněl, že to znamená i disponovat adekvátní výbavou.
Náčelník se poslancům pokusil nastínit, jak by takováto situace války v Evropě vypadala. Česká republika by byla bezprostředním účastníkem konfliktu. „Od první chvíle jsme bezprostředním účastníkem. A to ne tak, že o tom uslyšíme, ale že se to dotkne každého občana a bude to mít i dopady do vnitřní bezpečnosti,“ řekl a zdůraznil, že velký podíl armády by v souladu s plány NATO pravděpodobně odjel bojovat do zahraničí.
Zbylá část armády by zůstala na území České republiky, kde by zajišťovala podporu a zajištění bezpečného prostředí nebo přijetí dalších sil. „Česká republika je významný tranzitní koridor do strategických směru na severozápad,“ připomněl Řehka a dodal, že přes naše území by probíhaly přesuny vojenských sil například do Polska a Pobaltí nebo i na jihovýchod k Černému moři. Tento úkol Armády ČR považuje za rovný tomu, jako je vyslání vojáků na frontu. „Není vůbec jednoduchý,“ řekl o úkolu. „Jedná se o taková čísla a zátěž, které si v míru neumíme představit. To, že nám tady občas projede nějaký konvoj na cvičení, se ani zdaleka neblíží tomu co by tady nastalo. A to se ani nebavíme o tom, že samozřejmě tady mohou přistávat nějaké zbraňové systémy,“ pokračoval Řehka v popisu hypotetické situace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk