„Skupina ČEZ si ponechá v majetku uhelnou elektrárnu Počerady. ČEZ prodej zvažoval proto, že protistrana přišla s výhodnou nabídkou, kterou bylo v zájmu akcionářů nutné důkladně posoudit. Transakci za dohodnutých podmínek doporučily tři nezávislé posudky od společností Deloitte, KMPG a Erste Corporate Finance,“ poznamenal mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Podle předsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese je hlavním důvodem rozhodnutí nejistá situace v oblasti hnědouhelné energetiky v Evropě.“ Tímto rozhodnutím se však nemění strategie ČEZ a to je postupný odklon od hnědouhelné energetiky s cílem být do roku 2050 uhlíkově neutrální,“ dodal.
Dozorčí rada ČEZ o možném prodeji elektrárny jednala již koncem dubna, kdy rozhodnutí odložila a vyžádala si k záměru další materiály. Vršanská uhelná za elektrárnu přitom nabízela deset miliard korun.
Původní text ZDE
Dlouhodobým kritikem prodeje přitom byl ministr financí Andrej Babiš (ANO), přes jehož ministerstvo stát vlastní majoritní podíl v ČEZ. Jeho resort však uvedl, že stanovisko ministerstva nemůže převážit rozhodnutí, které přijme dozorčí rada.
Prodej elektrárny také kritizovali ekologové. „Zázraky se dějí. Protože fakt, že se mocnému tandemu Beneš–Tykač již napodruhé nepodařilo zválcovat dozorčí radu ČEZ, do kategorie zázraků celkem patří. Zbývá detail: provést urychleně v ČEZu takové změny, které by zabránily managementu chovat se, jako by mu firma patřila. Červnová valná hromada firmy bude dobrou příležitostí k nápravě,“ poznamenal k tomu na svém facebookovém profilu aktivista Jan Rovenský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef