Poté, co se otrávený ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dostal na léčení do Německa, začaly u našich západních sousedů sílit hlasy volající po přehodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2. Ale německá kancléřka Angela Merkelová svůj názor, zdá se, nezměnila. Ač požaduje důsledné vyšetření případu Alexeje Navalného, za projektem nového plynovodu nadále stojí. A v tomto stanovisku ji podporuje i většina německé politické reprezentace.
Ve chvíli, kdy se Spolková republika Německo dobrovolně postupně vzdává jaderné energie, představuje plyn jeden ze stabilních zdrojů energie. Zvlášť když poptávka EU po plynu stále roste. Nemluvě o tom, že by Rusko pravděpodobně považovalo nějaké kompenzace za zrušený projekt, takže by to německou stranu tak jako tak vyšlo draho.
Poslanec vládní CDU Jens Koeppen poznamenal, že projekt Nord Stream 2 je téměř hotov. Už spolkl 10 miliard eur, takže stojí za to ho dokončit. „Mělo by to všechno teď hnít na dně Baltského moře?“ zeptal se.
„Na rozdíl od jiných zemí nemá Německo žádného národního energetického šampiona, a proto je zcela závislé na dodávkách energie od soukromých společností,“ uvedla Kirsten Westphal, analytička Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti. „Tyto společnosti potřebují spolehlivý regulační rámec a Berlín to ví,“ dodala.
Německá kancléřka Angela Merkelová proto důsledně odděluje ekonomické a politické otázky. Ekonomické otázky spojené s plynovodem Nord Strem 2 – a politické otázky okolo otravy Alexeje Navalného údajně novičokem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp