Takhle to mezi námi prostě dále nejde, řekl Tillerson po boku Lavrova. A oznámil vznik pracovní skupiny. Ruský ministr pronesl štípavou poznámku

13.04.2017 6:51 | Zprávy

První návštěva amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Moskvě žádné zjevné sblížení v rámci americko–syrského konfliktu, kde Rusko je spojencem Sýrie, nepřinesla. Píší o tom zahraniční média.

Takhle to mezi námi prostě dále nejde, řekl Tillerson po boku Lavrova. A oznámil vznik pracovní skupiny. Ruský ministr pronesl štípavou poznámku
Foto: facebook.com
Popisek: Rex Tillerson, ministr zahraničí USA

Tillerson, jenž se mimo jiné setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovrem, se s ním neshodl v pohledu na útok sarinem v Sýrii. Spojené státy z něj obviňují režim syrského prezidenta Bašára Asada, kdežto ten je spojencem Moskvy. 

Jednání mezi oběma muži trvalo více než pět hodin, následně oba ministry v Kremlu přijal ruský prezident Vladimir Putin. I přes toto setkání však přetrvává nedůvěra mezi Washingtonem a Moskvou. Rusko navíc včera večer vetovalo návrh Rady bezpečnosti OSN ohledně chemického útoku v Sýrii z minulého týdne, jenž požadoval jeho přísné vyšetření.

Kromě Sýrie se hovořilo také o ruském vměšování do loňských amerických prezidentských voleb. USA jsou si podle Tillersona vědomy závažnosti ruských kroků, Lavrov však chtěl předložit konkrétní důkazy. „Neviděli jsme jediný fakt,“ uvedl. 

Tillerson na tiskové konferenci sdělil, že současné americko–ruské vztahy jsou na nízké úrovni, zejména pokud jde o vzájemnou důvěru. „Dvě největší světové jaderné mocnosti nemohou mít takovéto vztahy,“ zdůraznil a oznámil, že bude vytvořena rusko–americká diplomatická pracovní skupina, která bude mít za úkol stabilizovat vzájemné vztahy tak, aby obě země byly schopny společně řešit zásadnější otázky.

K budoucnosti Bašára Asada americký ministr zahraničí uvedl, že by syrský prezident měl odejít od moci „řádnou cestou“ a že je záležitostí politického procesu určeného syrským lidem, jak přesně by se to mělo stát. Rusko „coby spojenec má ty nejlepší prostředky k tomu, aby Asad porozuměl realitě“, sdělil Tillerson.

K tomu ruský ministr zahraničí Lavrov poznamenal, že pokusy o odstranění diktátorů nejsou nikdy zcela úspěšné a sdělil, že ani smrt Usámy bin Ládina nezastavila teror na Blízkém východě. „Je velmi těžké vzpomenout si na příklad úspěšného odstranění diktátora,“ sdělil Lavrov.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…