Takhle to začalo v Řecku. A ti na tom byli líp. Temné proroctví ekonomky

21.05.2023 8:10 | Ze sítí

Začínáme doplácet na nezřízené rozhazování a žití si nad poměry, vydali jsme se řeckou cestou, naším cílem by měl být nulový rozpočtový deficit, říká bývalá zástupkyně České republiky u Světové banky Jana Matesová v podcastu Chyba systému. Společně zde i s novinářskou Apolenou Rychlíkovou a komentátorem Davidem Klimešem rozebírali, zda je ozdravný konsolidační balíček, který má uvést do rovnováhy a udržitelnosti veřejné finance, sestaven správně. Za největší problém obecně označovali inflací, kterou nikdo neřeší, nebo zrušení superhrubé mzdy.

Takhle to začalo v Řecku. A ti na tom byli líp. Temné proroctví ekonomky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ekonomka Jana Matesová

Ekonomka Jana Matesová vzpomněla na první konsolidační balíček, který přišel v roce 1997. „Tehdy jsme byli jednu noc od státního bankrotu, od kolapsu platební bilance,“ zmínila s tím, že tehdy bylo Česko v jiné situaci. Konsolidační balíčky, které od té doby následovaly, včetně toho nejnovějšího, pak mají příčiny podobné: „Nezřízené rozhazování, na které jsme neměli, a život nad poměry,“ dodává.

Vlády za předchozí roky 2020, 2021 a 2022 zadlužily každého obyvatele Česka včetně novorozenců o 110 tisíc korun, připomíná Matesová. „I kdyby nějak aritmeticky vycházel výpočet, kterým manipulují někteří odboráři a opoziční politici, tak pro čtyřčlennou rodinu bude ten balíček znamenat zvýšení nákladů o 100 tisíc. Ale každá v průměru dostala o 440 tisíc korun více, než si tato země mohla dovolit,“ upozorňuje v podcastu dlouholetá zástupkyně České republiky u Světové banky.

Za největší problém v tomto směru považuje inflaci. Kvůli ní se úspory českých domácností snížily za poslední tři roky o třetinu. „Je to naprosto největší zásek do životní úrovně, navíc to i komplikuje veřejné rozpočty. Důchodce, který si na důchod naspořil dva miliony, aby se mu dobře žilo, už má pryč 660 tisíc z toho, co si může koupit,“ vyčísluje Matesová.

Pro komentátora Davida Klimeše není konsolidační balíček důvěryhodný. „Většinou jde o soubor poměrně složitých daní, dávek a dotací. Je to opravdu hodně komplikované. Společnost v tom poptává celkově spravedlivý příběh, že se ta zátěž spravedlivě rozloží na celou společnost. Samozřejmě, když tam nesedí i nějaký detail, tak je najednou ta důvěryhodnost celého balíčku ohrožena. To vidíme i teď,“ uvedl a za příklad dal tiché víno, které není zatíženo spotřební daní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No nevím, ketří běžní občané si žijí nad poměry?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseročníkjenapadesít , 21.05.2023 11:22:06
Nebylo by od věci, pojmenovat vše pravým jménem. Nejvíc žije nad poměry fijalová vláda, všem ubere, sobě přidá, podporuje parlamentní, senátní a prezidentské cestovky do různých zemí s očividně vylhanými důvody. Umožňuje tok peněz ukradených národu do východní černé díry a ani se nezastydí LHÁT vlastním občanům.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …