Úvodní slovo si vzal poslanec Jan Skopeček, který přivítal přítomné diváky a vysvětlil motivace k pořádání semináře. Varoval před tím, že integrační proces ve věci eura se posouvá stále dál. Poslanec za ODS zmínil, že se vždy zastánců eura ptá jednoduše – čím koruna Česku škodí nebo překáží natolik, že je potřeba ji nahrazovat eurem? Častým argumentem je prý český export, který je závislý na trzích Evropské unie, Skopeček ale namítl, že česká ekonomika exportuje každý rok více. „I s českou korunou dokážou naši exportéři uspět na trzích eurozóny,“ podotkl s dovětkem, že mu ještě nikdo přesvědčivě nevysvětlil, jaké konkrétní výhody by přechod k euru měl.
„S přijetím eura budeme muset vstoupit do bankovní unie. Když se podíváme na zdraví některých evropských bank, už nejen těch řeckých, ale i italských, nebo německých, tak vidíme, že nějaký společný pojistný systém by znamenal ohrožení pro naše střadatele,“ představil Skopeček jeden z největších problémů, který se podle něj k přijetí eura váže. Politici by podle něj v makroekonomických otázkách měli naslouchat varováním ekonomických expertů.
Poté již Skopeček uvedl své spoluřečníky. „Přiznám se, že jsme dlouho usilovně hledali ekonoma, který by v této zemi ještě euro bránil. Moc už jich není, ale přesto se jeden našel, a to dokonce v tak významné instituci, jakou je bankovní rada České národní banky,“ představil posluchačům humornou formou Oldřicha Dědka z ČNB a poděkoval mu za účast.
Jako druhý se slova ujal Miroslav Ševčík, zástupce akademické sféry. „Lidé, kteří tomu nerozumějí, říkají, že eurozóna spolu přináší obrovské výhody v tom, že zavede společnou měnu. Často to odůvodňují nižšími transakčními náklady, ale dnes, v době používání elektronických peněz, je to iluzorní, tyto transakční náklady jsou totiž minimalizovány,“ podotkl Ševčík. Připomněl také, že není možné mít jednotnou měnu v rozdílně ekonomicky výkonných regionech, a zdůraznil své přesvědčení, že zahraniční obchod roste právě díky tomu, že Česko má samostatnou měnu.
„Výkonnost eurozóny je podstatně slabší než u jiných ekonomických center ve světě. Euro samotné k prohloubení trhů nepřispívá a přispívat nemůže. Výkonnost ekonomiky je ovlivňována jinými faktory. Míra inflace se také nepohybuje v závislosti na tom, zda euro máme, nebo nemáme,“ pokračoval Ševčík. „Všichni víme, že vnitřní trh v eurozóně nebyl ničím posílen, notabene ne společnou měnou,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs