Na stránkách Evropského parlamentu byl zveřejněn článek o přínosu Václava Havla k evropské integraci. Informovala o tom na Twitteru Aneta Zachová, šéfredaktorka webového serveru zaměřeného na Evropskou unii Euractiv.cz. „Think-tank Evropského parlamentu @EP_ThinkTank @Europarl_CS zveřejnil briefing paper o přínosu Václava Havla k evropské integraci,“ tweetla Zachová.
Think tank Evropského parlamentu @EP_ThinkTank @Europarl_CS zveřejnil briefing paper o přínosu Václava Havla k evropské integraci??https://t.co/VrJtwAGbIw
— Aneta Zachová (@AnetaZachova) May 11, 2020
Samotný článek tedy pochází od think-tanku Evropského parlamentu – Výzkumné služby Evropského parlamentu, tedy od organizace, která poskytuje poslancům Evropského parlamentu a případně parlamentním výborům nezávislé, objektivní a směrodatné analýzy a výzkum týkající se činnosti Evropské unie, které jim pomáhají při jejich parlamentní činnosti.
Článek víceméně shrnuje život Václava Havla, jde tedy o jakýsi životopis. Připomíná jeho dětství, kdy byl jeho rodině v následku komunistického puče zabaven majetek či jak jeho rodina nesměla studovat. Dále jsou v dokumentu připomenuty jeho první divadelní hry či je popsána jeho role disidenta, která po 17. listopadu 1989 dospěla až do role prezidenta. Připomíná se, jak podepsal rozsáhlou amnestii, čímž ve společnosti vyvolal strach z nárůstu kriminality.
Dále se v dokumentu popisuje, že nebyl příznivcem kapitalismu, tedy volnotržní ekonomiky, snažil se hledat „třetí cestu“, tedy byl něčím jako sociálním demokratem. Kvůli tomuto postoji častokrát kritizoval koncepci transformace ekonomiky prosazovanou Václavem Klausem.
„Havel opakovaně kritizoval Klause za jeho neoliberální přístup a byl skeptický ohledně Klausova použití doktríny ‚neviditelné ruky tržních sil‘. Zatímco Klaus považoval ‚občanskou společnost‘ za umělý konstrukt, Havel věřil, že bez zapojení občanské společnosti by hospodářská reforma způsobila hospodářský zločin. Zatímco Klausovy názory na Evropskou unii byly v nejlepším případě kritické, Havel rychle rozpoznal potenciál ukotvit zemi na Západě a snažil se přesvědčit i ostatní,“ píše se v dokumentu. Mj. je tam připomenuto, že Havel odmítl zakázat komunisty, či to, že Havel pověřil sestavením vlády komunistu Čalfu.
O tom, jak Václav Havel vystupoval proti Václavovi Klausovi jsme psali ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle