Zabihulláh Mudžáhid na tiskové konferenci pro světová média reagoval na množící se dotazy, jaké bude postavení žen ve společnosti a zda jim zůstane svoboda slova a projevu. „Tuto otázku bychom měli položit těm, kteří o sobě tvrdí, že jsou zastánci svobody slova, a kteří nedovolují zveřejňovat zahraniční informace a zprávy. Mohu se zeptat Facebooku – tato otázka by měla být položena jim,“ opáčil mluvčí Tálibánu v reakci na krok Facebooku.
Ten v úterý uvedl, že bude dále zakazovat obsah podporující Tálibán na všech platformách společnosti včetně Instagramu a WhatsAppu, protože podle amerických zákonů se jedná o teroristickou organizaci. Facebook sice nerozhoduje o uznání vlád, ale uvedl, že „respektuje autoritu mezinárodního společenství“.
„Tálibán je podle amerických zákonů označován jako teroristická organizace a my jsme mu zakázali přístup k našim službám v rámci našich zásad pro nebezpečné organizace,“ řekl mluvčí společnosti pro deník The Independent a dodal, že tyto zásady byly přijaty před více než deseti lety a jsou neustále aktualizovány, aby držely krok s měnícím se chováním na internetu.
„Odstraňujeme účty vedené Tálibánem nebo jeho jménem a zakazujeme jeho chválu, podporu a reprezentaci. Bez ohledu na to, kdo je u moci, podnikneme příslušné kroky proti účtům a obsahu, které porušují naše pravidla,“ pokračoval mluvčí Facebooku.
„Facebook takto blokuje Tálibán již řadu let, dávno před událostmi posledních měsíců,“ dodal mluvčí a rovněž poznamenal, že specializovaný tým odborníků na Afghánistán, kteří jsou rodilými mluvčími jazyků darí a paštun a mají znalosti místního kontextu, pomáhá společnosti identifikovat vznikající problémy na platformě.
Podle Mohammeda Sinana Siyecha z Edinburské univerzity je ale Tálibán do jisté míry akceptovaným hráčem na úrovni mezinárodních vztahů. „Pokud dojde k jeho politickému uznání, pak pro společnost jako Twitter nebo Facebook představuje subjektivní rozhodnutí blokovat tuto skupinu komplikace,“ tvrdí výzkumný pracovník univerzity.
Twitter mezitím ke stejnému kroku jako Facebook nepřistoupil a situaci prý monitoruje. Mluvčí Tálibánu Suhail Shaheen má na Twitteru neověřený účet s 347 000 sledujícími. Podle CNN mluvčí Twitteru uvedl, že Afghánci používají platformu k hledání pomoci, ale dodal, že společnost „zůstane ostražitá“ při prosazování svých zásad, jako je zákaz obsahu oslavujícího násilí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.