František Stárek dnes pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů a nyní kandiduje jako nestraník do Senátu na kandidátce ODS. Sám přitom do politiky už nechtěl vstupovat. Naposledy kandidoval v roce 1990 za Hnutí za občanskou svobodu. „V 63 letech jsem si myslel, že už budu psát jen knížky a články o historii českého undergroundu, to mě baví. Ale ta chvíle spojení levicového utahování šroubů a zároveň oligarchizace politiky, tak ta se mnou dost hýbe a myslím, že je to nejhorší moment za těch 25 let, a kdyby toho nebylo, tak bych do toho asi nešel,“ vysvětlil, proč se rozhodl vstoupit do politiky.
Celé video je ZDE
Ozřejmil také, co konkrétně mu na současné politice vadí. „Každou chvíli slyším nějaké signály o tom, že je třeba dát větší pravomoci policii, případně zvýšit pokutu, když někdo urazí policistu,“ prohlásil s tím, že na těchto věcech není nic špatného a že není příznivcem toho, aby si někdo vyskakoval na policisty. „Ale v bezpečnostních složkách to je tak, že tam ty lidi – a já ty lidi uvnitř poměrně dobře znám – čekají na signály, který dostávají seshora od politiky. Jsou připraveni čekat na to, co se od nich bude chtít. Jestliže takové signály dostávají, tak teď je to signál ‚tak teď držte huby‘,“ myslí si Stárek.
Jestliže si kmotr sám udělá politickou stranu
Upozornil, že do politiky vstupovali kmotři. „V některých případech se stává, že se to potrestá. Ale jestliže ten kmotr sám si udělá politickou stranu a místo aby uplácel politika, aby mu dal dotace, tak si je přidělí, to už není o politice,“ uvedl s tím, že Andrej Babiš je sám sobě kmotrem.
Způsob, jakým skončila vláda Petra Nečase, označil za palácový převrat. Ten prý nastal v momentě, „kdy do Strakovky lezli zakuklenci“. „Rusko, který je velmocí na palácový převraty, tam aspoň napochoduje petropavlovský pluk v parádních uniformách do Kremlu, soudruha tajemníka zvednou a odvedou. Ale tady nějaký bubáci lezli střechou do Strakovky... Esteticky se mi to nelíbilo,“ podotkl.
Svěřil se také s tím, že nejautentičtější pravicová síla je pro něj nyní ODS. Prý by ale za ni nekandidoval, kdyby byla u vlády. Na otázku proč odvětil, že je „vojákem prohraných bitev“. K tomu ale dodal, že prohrané bitvy vyhrávají válku. Za minulého režimu byla prohraná bitva, když jej policie odváděla s želízky na rukou. Válka byla vyhraná v okamžiku, kdy byl 26. listopadu 1989 odvezen z vězení rovnou na Letenskou pláň.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam