Ohledně výtek k podobě služebního zákona, který je navržen k prvnímu čtení, Tejc uvedl, že je podstatné to, že služební zákon bude projednáván ve výborech. Dokončit projednávání a schvalování zákona by se mělo podařit do čtyř až šesti měsíců.
Tejc zároveň ale uvedl, že koalice v žádném případě nebude změkčovat podmínky pro lustrace.
Přiznal ale, že nenavrhne-li někdo změnu, bude od 1. 1. 2015 platit služební zákon s tím, že nebude pro výkon ministerské funkce požadovat čisté lustrační osvědčení. Tejc k tomu podotkl, že pro takovou podobu služebního zákona z roku 2002 hlasoval i Miroslav Kalousek. Tejc ne, neboť tehdy ještě nebyl poslancem.
Tejc podpořil názor Lenky Petrákové z Rekonstrukce státu, podle níž by měla vzniknout dohoda o přijetí jednoho komplexního pozměňovacího návrhu k návrhu služebního zákona. Tejc by pro jeho přijetí hledal širší podporu než jen u koaličních poslanců.
Vláda by podle Tejce měla mít možnost jmenovat generálního ředitele státní služby. Odvolat by jej ale mohla, jen pokud s tím bude souhlasit prezident. Na tomto řešení je prý v koalici shoda.
Odvolatelný bez souhlasu prezidenta by mohl být generální ředitel jen v tom případě, pokud by spáchal trestný čin.
Naopak s Petrákovou z Rekonstrukce státu se neshodl na výši maximální odměny pro státní úředníky. Zatímco Petráková navrhuje strop pro vyplacení odměny jednu dvanáctinu fixního platu, Tejc prosazuje 25 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam