Telička s Peksou chtějí vaše peníze na euro v Česku. Referendum není třeba. Že o tom slyšíte poprvé? Tak prosím...

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

22.08.2021 7:50 | Seriál

JAK SI ŽIJÍ NEZISKOVKY Češi by měli přejít na euro, a to klidně okamžitě, bez ohledu na konvergenční kritéria – to je hlavní myšlenka občanské iniciativy Euro v Česku, u které jsme se podívali, jak se jí dařilo v minulém roce. Přestože není natolik veřejnosti známá, neznamená to, že jste se s její činností nesetkali, za organizací totiž stojí nemálo viditelných lidí, a tak ve výčtu předsednictva narazíte na jméno bývalého eurokomisaře Pavla Teličky (Hlas) či pirátského europoslance Mikuláše Peksy. Nehezky překvapily příjmy organizace. Iniciativa totiž vsadila na exportní firmy, které dle ní nejvíce eurem získají. Žádná však nepřispěla. Jediný, kdo posílá pravidelně peníze, je Peksa, a její existence je prý v ohrožení. Pomoci mají roušky, jež „chrání okolí před dezinformacemi“.

Telička s Peksou chtějí vaše peníze na euro v Česku. Referendum není třeba. Že o tom slyšíte poprvé? Tak prosím...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pavel Telička

Euro v Česku loňský rok shrnuje se slovy, že se za 16 měsíců činnosti iniciativy „podařilo dosáhnout velkých úspěchů“. A jaké že to byly? Iniciativa jmenuje spolupráci s politiky, besedy o euru s občany, rozhovory a činnost na sociálních sítích. Pokud jste se na nich s Eurem v Česku nesetkali, nezoufejte, nejste samotní. Organizaci na nich sledovali jen stovky lidí, vyjma Facebooku s rekordním dosahem na téměř dva a půl tisíce sledujících. Nutno podotknout, že ani jediné video, vytvořené organizací (nikoliv převzaté záběry z vysílání ČT), nepřesáhlo na platformě YouTube více než tisíc zhlédnutí. Mnohé ani sto.

Inciativa však míní, že je její dosah silný. „Díky naší intenzivní práci jsme se rychle etablovali ve veřejném prostoru a stali se důvěryhodnými a kredibilními partnery. Máme schůzky s politiky, byznysmeny i ekonomy a jsme zváni do debat či ke spolupráci,“ píše ve výroční zprávě.

Pokud vám doteď toto uskupení nic neříká, věřte, že mnohá jména lidí, kteří za ním stojí, bezpochyby znáte. Předsedou Eura v Česku je Michael Pascal Večeř, neúspěšný kandidát hnutí Hlas do Evropského parlamentu a někdejší pracovník na Ministerstvu pro místní rozvoj jako projektový manažer v evropských fondech a na Úřadu vlády a Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Večeř píše, že svou kandidaturou chtěl z České republiky učinit „ještě lepší místo pro život v jádru evropské integrace“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

14:55 Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

Komentátor Petr Holec tvrdí, že premiér Petr Fiala už jenom šíří strach a lži a připomíná mu to posl…