Teploty rostou rychleji než se očekávalo, města se nechladí, starší lidé ohroženi... Významný klimatolog vyložil fakta na stůl

24.11.2019 14:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Klimatické modely jsou dalekosáhle překonávány. Změna za posledních patnáct dvacet let je vidět i u nás – nižší výnosy některých zemědělských plodin, trvalý nedostatek nebo alespoň podstav spodních vod, větší počet tropických dnů, větší spotřeba elektrické energie. Podle klimatologa a výzkumníka z projektu Intersucho z Ústavu globální změny Akademie věd ČR dr. Pavla Zahradníčka se ve městech objevuje větší úmrtnost starších lidí. Hrozí olbřímí požáry lesních porostů jako v případě jižní Evropy. Zasadit strom třeba v Praze není řešení a podle akademika je potřeba před tím myslet, v souvislostech.

Teploty rostou rychleji než se očekávalo, města se nechladí, starší lidé ohroženi... Významný klimatolog vyložil fakta na stůl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancelářské budovy, ilustrační foto

„Klima se nám již mění, je to už dvacet let,“ uvedl na začátku besedy, kterou uspořádali Mladí lidovci v Plzni a jíž se zúčastnily dvě desítky přítomných. „Jde o to, jestli se budeme adaptovat. Klima se samozřejmě měnilo v minulosti vždy. Bylo teplotní optimum, pak malá doba ledová, ale to, co zažíváme v posledních letech, je velký a intenzivní nárůst.“

Klementinum trumfne Paříž

Podle Zahradníčka je otázka, „zda se na tu rychlost krajina dokáže adaptovat. Není asi až tak velký problém velikost změny, ale její rychlost. To, co se stane za dvacet třicet let, tak krajina se nedokáže adaptovat. Klima nás samozřejmě ovlivňovalo vždycky. Kupříkladu taková perlička – v 17. století bylo deset let velice bídných, byla velká zima i v létě, na jaře. Došlo víno, a tak se začal pěstovat chmel. A začalo se dělat pivo – to je historicky doložený fakt“, uvolnil trochu atmosféru host. „Když se podíváte na měření v Klementinu, tak se nám střídají teplé a studené roky. Od osmdesátých let se to ale začíná lámat a poslední podprůměrně teplotní rok byl 1996. Tedy před 23 lety. Na začátku století byla průměrná teplota 9,7 a nyní se nám to v posledních dvaceti letech tak intenzivně zvedlo, že průměrná teplota v Klementinu je 11,5 stupně. To je o 1,8 stupňů více. V Paříži se bavíme o 1,5 až 2 stupních a v Klementinu je to už o 1,8.“

„Co se nám děje v posledních deseti, patnácti letech, očekávaly modely na roky 2040, 2050. Ty situaci, která momentálně je, podceňují,“ varoval Pavel Zahradníček. „Může být třeba v dalších letech nějaký výkyv, ale nevypadá to tak. Stále více rostou teplejší roky – 2018, 2014, rok 2019 je zatím v ‚top‘ trojce, pětce. Uvidíme, co tento suchý rok udělá se statistikou. Ale bude jistě patřit k těm nejteplejším v historii měření. Oteplují se všechny sezóny, ale nejvíce léto. Nejteplejší léto je v letošním roce – červen byl extrémně teplý a celý zbytek léta pak byl teplotně nadprůměrný. My se nebavíme o 1,5 stupni, ale léto se otepluje v posledních dvaceti letech o tři, čtyři stupně Celsia. Pravidelně jsou léta vždy výrazně teplejší. A takové 4,2 nebo dokonce 4,4 stupně, žádné 1,5 stupně. To už je dávno mýtus.“

Když prší (ne)krásně, aneb problémy statistiky

„Srážky? Absolutně variabilní. Střídají se nám vlhké a suché roky, ale mění se distribuce srážek. Takový ten ‚zahradnický déšť‘, kdy vám prší dva tři dny v kuse, už moc nebývá. Letos něco, v loňském roce vůbec. Máme srážky, kdy spadne 40 milimetrů během dvou hodin a celý měsíc nic. Rok 2014 vyšel statisticky krásně průměrný, ale byly dvě epizody povodní a dvě období sucha. To není nic normálního. Ale statistika to dala jako normál. Křivka je sice rovná, ale charakter je více co do srážek extrémnější. Modely neumí přesně říci, jak to bude se srážkami – buď budou klesat, nebo budou růst. Většina se kloní k mírnému nárůstu srážek, což ale znamená, že když nám teplota poroste, tak i mírný nárůst srážek nám nepomůže, bude větší výpar z krajiny než je teď a bude zase tendence k suchu,“ pokračoval host z Akademie věd.

„Nejvíce srážek má narůstat v zimě, nejméně v létě. Což je tendence k suchým obdobím. Největší nárůst srážek i teplot ale bude také v zimě. To znamená, že bude výrazně ubývat sněhová pokrývka. Teploty se dostanou nad bod mrazu a nebude sněžit, ale pršet. To se už děje posledních deset, patnáct let. Na jižní Moravě v roce 2016 bylo o čtvrtinu srážek více než je běžné, ale ve formě sněhu spadla jen čtvrtina. Už tedy v zimě více prší než sněží a na horách máme o 35 procent méně dní s vyššími úhrny sněhu. Ve Švýcarsku tento problém řeší již od 1300 metrů nad mořem, že tam více prší.“

„Byly takové nápady na jižní Moravě stavět sjezdovky, což bych tedy nedoporučoval. Lepší jsou opravdu vinice,“ černě zavtipkoval doktor Zahradníček.

Sněhopad – slovo na vymizení

Dnů se sněhovou pokrývkou nad tři centimetry je podle Zahradníčka 40 až 50 za rok. „Do budoucnosti je odhad pesimističtější, dává deset dní se sněhem. Nám ten sníh pro střední Evropu je důležitý k jedné věci, a to jsou zdroje pitné vody. Proč máme problém s podzemní vodou, důvodem je, že zimy byly bez sněhu. Rostliny lepší zazimovávají, podzemní zásoby se při sněhové pokrývce doplňují lépe. Když se přidává více tepla do atmosféry tomuto extrémnímu počasí, tak příroda to zase vrací extrémy. Za posledních 23 let bylo 16 větších extrémů – střídají se povodně, sucha. V posledních letech už jen velká období sucha. Posledních pět let je ale velmi výjimečných. Je tu velký deficit srážek a u bouřkových situací nad 40, 50 milimetrů spadlé vody, bylo méně. Bouřky byly, ale bez velkých srážek. V České republice chybí 400 milimetrů srážek do poloviny tohoto roku. Nejhůře na tom jsou Královédvorský a Liberecký kraj. Prostě chybí rok srážek! Každý rok bylo sucho skoro na stu procentech území České republiky. Výrazně nejhorší je situace v letech 2018 a 2019.“

Nejviditelnějšími dopady na Českou republiku jsou podle Zahradníčka menší výnosy zemědělských plodin. „V roce 2011, 2012 bylo takové ‚utajené sucho‘, které trvalo deset měsíců. V roce 2012 byly na jižní Moravě, na Břeclavsku, Hané nejnižší výnosy od šedesátých let. V šedesátých letech byly agronomické postupy zcela jiné než teď, a přesto jsme měli nejnižší výnosy,“ varoval host a přidal „volume“.

„Byl největší požár na Bzenecku. A to je další problém, kdy narůstá množství lesních požárů. V roce 2018 bylo tak sucho, že to bylo pro požáry velice významné, a jenom díky tomu, že nám tak nefoukalo a nebylo takové proudění, jsme nezažili požáry typu Řecka nebo Portugalska. A to České republice opravdu hrozilo! Je to věc, o které se moc nemluví, ale do budoucnosti to může být značný problém. A lesní požáry. Jakmile začne o něco více foukat, tak na suché půdě budou těžko hasitelné,“ varoval.

„Třetí problém souvisí s tím množstvím sněhu – stav podzemních vod. Nemáme je jak doplňovat,“ konstatoval dále doktor Zahradníček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…