Profesor Jaroslav Flegr odhalil část testovací metody, kterou chtěl pro zvládnutí pandemie používat biolog Emanuel Žďárský. Po technické stránce spočívá metoda například v tom, že se jedná v jistém smyslu o návrat k tomu, jak se PCR testy dělaly ještě za komunismu.
„Citlivost metody je tedy obrovská, můžeme snadno rozpoznat přítomnost jediného viru ve vzorku. Když provedeme odběr z nosohltanu, ten je natolik citlivý, že prokáže nákazu v 99 % případů. A to i dva dny před tím, než se virus v člověku namnoží natolik, že se stane nakažlivým, a klidně i 4 dny před tím, než na sobě pocítí příznaky nemoci. Když se odběr udělá šetrnějším způsobem z úst a okraje nosu, tak citlivost klesne na 90-95 %, ale i to je krása proti citlivost běžných antigenních testů, které zachytí nákazu u bezpříznakových osob jen asi ve 30 % případů,“ tvrdí parazitolog.
„Aby se vir nešířil ve škole, stačí při dnešní nízké virové náloži v populaci testovat žáky pomocí PCR jednou za dva týdny, v případě antigenních testů by to bylo potřeba jednou za 3 dny. Při preventivním testování nejsou tak vysoké požadavky na přesnost metody (pozitivní záchyty se ověřují ještě diagnostickou PCR), takže je už dnes některé firmy dokážou nabídnout i za 200 korun. I finančně jsou tedy PCR testy výrazně výhodnější než testy antigenní,“ říká také.
Co by z toho plynulo? Podle Flegra by bylo možné za týden otestovat všechny obyvatele ČR. „Kdyby se během týdne nakažení lidé dozvěděli, že jsou nakažení, určitě by výrazně omezili své kontakty (až na zhruba 5 % psychopatů) a po jediném, maximálně dvou kolech testování by epidemie vyhasla, respektive počty nakažených lidí by poklesly na hodnoty, které by i naše nepříliš schopná hygiena zvládala vytrasovat,“ předpokládá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas