Osud některých zaměstnanců České televize budou mít v příštích dnech v rukou prorektor Univerzity Karlovy Michal Šobr, předsedkyně Etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová, sociolog Jaromír Volek, zahraniční zpravodajové Rob Cameron z BBC a Dana Schmidt z dánského deníku Politiken. Právě těchto pět zástupců médií, akademické sféry a mediálních odborníků vybral generální ředitel ČT Petr Dvořák do expertní komise, která má posoudit, zda ve veřejnoprávním médiu docházelo k cenzuře, či nikoli.
Vše odstartoval podnět 23 lidí z redakce zpravodajství České televize k Radě ČT. Žádali v něm o posouzení, zda některé zásahy do vysílání ze strany vedení redakce zpravodajství jsou v souladu s povinnostmi televize veřejné služby a zda je v souladu s etikou a principem nezávislosti televize veřejné služby skutečnost, kdy generální ředitel ČT osobně zjišťuje, jaké názory na práci moderátorů zpravodajství mají politici. Se zveřejněním svého jména souhlasili z podepsaných jen moderátorka Daniela Drtinová a člen vedení televizních odborů Adam Komers.
Dvořák je připraven vyhazovat. Kritiky, nebo kritizované
Ať bude závěr expertní komise jakýkoli, budou podle dřívějšího prohlášení generálního ředitele ČT Petra Dvořáka padat hlavy. „Hodlám rozhodnout o zásadních systémových a případně i personálních opatřeních, která zamezí tomu, aby se podobné věci do budoucna stávaly,“ varoval Dvořák ty, kteří mohli zavinit, že vysílání veřejnoprávní televize bylo neobjektivní a nevyvážené. Ale v případě, že se ukáže neoprávněnost kritiky, chce potrestat ty, kteří křivými obviněními poškozují pověst zpravodajství i celé České televize jako instituce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník