Tito miliardáři. Jména. Novinář odhaluje, kdo rozfoukal „boj za klima“

16.04.2024 12:43 | Zprávy

Britský novinář Toby Young, který dlouhodobě upozorňuje na údajné omezování svobody slova ve Velké Británii, se tentokrát vyjádřil k boji proti oteplování planety. Resp. odkázal na svého novinářského kolegu, který se tématu věnuje. Jedná se o Chrise Morrisona, který se otázce změny klimatu věnuje dlouhodobě. A naznačil, proč se toto velké téma roztočilo.

Tito miliardáři. Jména. Novinář odhaluje, kdo rozfoukal „boj za klima“
Foto: Archiv
Popisek: Země

Toby Young se běžně věnuje otázkám svobody slova. Ale teď věnoval pozornost otázkám ochrany klimatu. Dovolával se tady slov Chrise Morrisona

Chris Morrison je novinář, který se zaměřoval na oblast financí. Dnes je redaktorem časopisu Daily Sceptic.

A jako redaktor skeptického časopisu se rozhodl vyjevit svůj názor, kde se vzalo, tu se vzalo téma ochrany klimatu a globálního oteplování.

„Myslíte si, že témata neutuchající katastrofy počasí a klimatu ve vědě a médiích se objevila jen náhodou? Ve skutečnosti propagandu financuje několik fanatických miliardářů,“ zdůraznil Chris Morrison.

Chris Morrison promlouvá

Podobných myšlenek vyslovil celou řadu.

„Válka proti plastu, jeden z nejužitečnějších produktů, jaký byl kdy vynalezen, je ve skutečnosti válkou proti modernímu lidstvu a jeho ‚dopadu‘, který má na planetu. Konečné řešení – nejíst, nedýchat, neexistovat,“ napsal například.

Chris Morrison promlouvá

Pokud jde o téma miliardářů a klimatické krize, Chris Morrison k tématu sepsal celý článek, který nazval „‚Úžasný příběh‘ o tom, jak tři miliardáři uvrhli svět do klimatické katastrofy“. Dovolával se tady spisovatele politických věd Rogera Pielke Jr., který stvořil „příběh o tom, jak se bohatství a moc snažily utvářet klimatickou vědu ve snaze o dosažení politických cílů“.

Důležitou roli prý v tomto procesu sehrál miliardářský zelený aktivista Michael Bloomberg. Dalšími dvěma boháči, kteří ovlivnili klimatickou debatu byli podle Morrisona manažer hedgeového fondu Tom Steyer a bývalý generální ředitel Goldman Sachs Hank Paulson. Každý prý investovali 500 000 dolarů na financování projektu, „aby klimatická hrozba byla pro svět podnikání reálná, bezprostřední a potenciálně zničující“.

„Je to příběh privilegií a domýšlivosti – privilegia v americké demokracii, které doprovází být neuvěřitelně bohatý, a domýšlivosti, že klimatické politiky lze nejlépe provádět korumpováním vědecké literatury o klimatických změnách,“ poznamenal Roger Pielke.

Pielke zdůraznil, že i časopis Science publikoval teorie o oteplování planety s chybnými daty, na základě kterých situace vypadala hůř. Součástí těchto teorií je i stoupající hladina moří, která zaplaví některá města a vyžene z domovů až 200 milionů lidí a nárůst úmrtí souvisejících s klimatem předčí všechny infekční choroby. Vše samozřejmě podpořeno souslovím „vědci říkají“, o které se opírají různé texty, na což upozorňuje Pielke i Morrison.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…