Jak informuje zahraniční server The Local.at, vakcíny budou nyní v Rakousku považovány za účinné jeden rok po poslední dávce očkování. Dříve vypršela platnost vakcíny po 270 dnech, stejně jako například v Chorvatsku. Rakousko se tak přidalo k většině ostatních zemí, kde očkování platí po dobu 12 měsíců, kam spadá například Německo nebo Slovensko.
V Česku původně také platila hranice 9 měsíců, v současnosti je ale platnost očkování prodloužena na neurčito s tím, že se čeká na další vědecké studie. Právě doba trvání imunity je totiž podle vědců zatím nejasná.
Ačkoli se ukázalo, že vakcíny, které se ve státech EU podávají, jsou vysoce účinné jak proti původní inkarnaci viru, tak proti následným mutacím, odborníci si nejsou jisti délkou trvání imunity – především proto, že dosud neuplynulo dost času, aby se zjistilo, jak dlouho v těle vydrží protilátky.
V současnosti už také kvůli možnému snížení účinnosti vakcín probíhá v řadě zemí přeočkování třetí dávkou. Zavedli ho už mimo jiné právě v Rakousku, Německu či USA. Třetí dávka očkování je tam přístupná zatím jen osobám nad 65 let a dalším rizikovým pacientům. V Čechách je očkování třetí dávkou doporučeno seniorům a rizikovým pacientům, ale otevřeno je pro všechny věkové skupiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.