Bobošíková se ve své stížnosti na Evropskou komisi obrací v souvislosti s usnesením a výroky Senátu a ministra kultury Lubomíra Zaorálka na adresu Rady České televize. „Obávám se, že došlo k zásadnímu porušení dělby moci v České republice a k nehoráznému politickému nátlaku a ohrožení svobody slova klíčového veřejnoprávního média,“ píše s tím, že: „Navíc ani Senát Parlamentu ČR, ani ministr kultury Vlády ČR nemohou rozhodovat o zákonnosti. Od toho jsou v právním státě nezávislé soudy, nikoliv politické tribunály.“
Reaguje tak na usnesení Senátu z 19. listopadu, ve které instituce tvrdí, že: „Rada České televize odvolala dozorčí komisi a má za to, že způsob tohoto odvolání nebyl v souladu se zákonem o České televizi“; „žádá Volební výbor Poslanecké sněmovny, aby se na své nejbližší schůzi těmito pochybeními ze strany Rady České televize zabýval“; a „vyzývá Poslaneckou sněmovnu, aby v případě potvrzení porušení Zákona o České televizi členy Rady ČT zvážila odvolání těch členů Rady ČT, kteří se protizákonného jednání dopustili“.
Zaorálek pak v úterý tohoto týdne na Facebooku napsal příspěvek, v němž tvrdil, že ho „znepokojuje chaos, který v posledních dnech vyvolává jednání Rady ČT“. Ta podle něj ignorovala zákon, jelikož podle jeho výkladu lze odvolávat pouze jednotlivé členy dozorčí komise.
Bobošíková tento Zaorálkův závěr kritizuje, dle ní „není podložený žádnou právní analýzou a nezakládá se na pravdě“.
V dopisu Evropské komisi dále k jednání Senátu upozornila, že ten postupoval v rozporu se svými kompetencemi, když „vyvozuje pochybnosti o jednání členů Rady České televize, konstatuje protiprávnost způsobu odvolání (aniž by k tomu však uvedl jakékoliv argumenty) a vyvíjí nežádoucí nátlak na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, aby se tímto aktem z pozice orgánu, kterému je Rada odpovědná, zabývala, její členy odvolala a narušuje dělbu moci a nezávislost České televize, resp. její Rady“.
V rámci dělby moci pak Bobošíková upozorňuje, že mohlo dojít k nebezpečnému narušení nezávislosti jednotlivých mocí ve státě. „Senát Parlamentu ČR – orgán moci zákonodárné – a ministr kultury jako člen vlády a reprezentant moci výkonné zasahují do kompetencí svěřené ústavním pořádkem i samotnými principy fungování státu orgánům moci soudní,“ varuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak