Evans-Pritchard upozorňuje na rychle se rozšiřující devalvaci, která je patrná téměř po celém světě. Centrální banky se pokoušejí stimulovat ekonomiku pomocí kvantitativního uvolňování (QE), které spočívá v pořizování finančních aktiv od komerčních bank a dalších podobných subjektů. „Centrální banky nakupují aktiva, aby oddálily den zúčtování,“ glosuje Evans Pritchard současnou tíživou situaci. Cituje v této souvislosti názory předsedy Výboru pro ekonomické přehledy OECD Williama Whitea, podle kterého se nyní nacházíme uprostřed měnové války. „Podílí se na ní téměř všichni a já nemám ponětí, kam až to může zajít a kdy to skončí,“ říká bývalý hlavní ekonom v Bance pro mezinárodní platby a současný poradce Angely Merkelové White.
White tvrdí, že současná situace může dospět k ještě horšímu vyústění, než tomu bylo v období velké recese před šesti lety. „Tyto problémy zasáhly trhy ve všech koutech světa. Kombinované zadlužení domácností a států navíc nyní v HDP tvoří o 20 % větší podíl. Balancujeme na hraně propasti,“ varuje White. Rovněž upozornil na to, že kvantitativní uvolňování je v takto pozdním stadiu odsouzeno k neúspěchu, a naopak většinu regionů uvrhne do ještě hlubších problémů. „Výnosy z dluhopisů za posledních šest let nebyly na tak nízké úrovni. Jak dlouho to takto ještě může pokračovat?“ Sdělil britskému deníku před začátkem Ekonomického fóra v Davosu.
„QE skutečně k ničemu nepomůže. Na rozdíl od USA má v Evropě mnohem větší význam pro malé a střední firmy, a ty získávají své peníze od bank, nikoli z dluhopisů. I po provedení zátěžových testů se většina bank nachází ve špatné kondici,“ uvádí White a dodává, že banky nejsou z mnoha důvodů schopny poskytovat malým firmám potřebné úvěry. „Úrokový diferenciál tak i nadále stoupá,“ poznamenává ekonom.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro