To bylo keců na Letné! Svěrák, Geislerová a Basiková? Teď radši mlčí. Víme proč

14.09.2021 10:24 | Kauza

KAM ZMIZELI UMĚLCI? Určitě jste postřehli, že zatímco v roce 2019, kdy vrcholila kampaň spolku Milion chvilek pro demokracii, bylo o celebritách a jejich politických postojích slyšet takřka na každém rohu. Jenže letos, jen pár týdnů před volbami, je situace zcela jiná. Proč tomu tak je? Uvědomily si celebrity, že jejich politické postoje normální občany zase tolik nezajímají? Mají snad zprávy, že je jejich snažení kontraproduktivní? Nebo je za tím něco úplně jiného? Mediální expert Jiří Mikeš přibližuje důvody mlčení umělců. Ti totiž nechtějí přijít o peníze... Dříve také v politice byly jiné persony - Havel, Klaus, Zeman. A dnes? Mnozí politici za to prý nestojí.

To bylo keců na Letné! Svěrák, Geislerová a Basiková? Teď radši mlčí. Víme proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aňa Geislerová

Jistě se na to pamatujete. Červen 2019, zaplněná Letná. Na místě je něco mezi 200 a 300 tisíci lidí, kteří poslouchají projevy známých osobností. Nejprve se demonstranti dočkali hudebníka Tomáše Kluse. Na pódium dorazil oděn do žluté vesty, stejné, jako nosí francouzští demonstranti proti prezidentu Macronovi. „To je neuvěřitelný“, začal po fouknutí do mikrofonu. Pak vybalil papír a spustil: „Nemám zvuk. Dejte mi zvuk“.

Důvodem demonstrace podle Kluse byl „Voldemortův střet zájmů“. Demonstranty vyzýval, aby vytrvali ve svém úsilí, protože pak nás už prý takové situace nikdy nemusí potkat. Základem demokracie je podle něj „občan s občankou a malými občančaty“. A když takoví budeme, můžeme prý porazit každé zlo. Klus demonstranty chválil, že nejsou lhostejní. „Budeme-li se zajímat o politiku, bude se muset zajímat o nás,“ pobízel. Velikost našeho národa podle něj spočívá v tom, že „nejsme ovce nebo zaměstnanci. A tím může naše srdce Evropy rozbít celý svět“. Pak Klus proslov ukončil a raději lidem zahrál a zazpíval.

Letenskou pláň svým brutálním temperamentem rozpumpovala i herečka Sandra Pogodová. „Fakt, že nám vládne estébák, ukazuje, jak krátkou máme paměť,“ spustila. A ještě přidala na hlase, který začal přeskakovat: „Přeju si, aby v čele státu stál člověk, jehož posláním je probouzet v lidech sklon k pravdě a důstojnosti.“ A výzvu k důstojnosti završila slovy: „My nejsme žádní votlemení hajzlíci, my jsme občani této země.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…