To chce klid, pane ministře, krotila Jílková rozjetého Jurečku. Šlo o invazi a sucho

19.11.2015 23:01 | Zprávy

Pohled do českých řek a přehrad letos jasně ukázal, že naši zemi trápí sucho. Pokud se podobné bude opakovat i v dalších letech, budeme mít pořádný problém. V pořadu Michaely Jílkové „Máte slovo“ před tím varoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Naše země je totiž z 97 procent závislá na dešťových srážkách.

To chce klid, pane ministře, krotila Jílková rozjetého Jurečku. Šlo o invazi a sucho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková promlouvá k občanům

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), zástupce Strany zelených, zemědělec a lesník Daniel Pitek, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal, ekolog a hydrolog Jiří Klicpera, ředitel Sdružení odboru vodovodů a kanalizací Oldřich Vlasák. Marek Rieder, předseda mezirezortní komise sucho-voda a předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík se setkali v pořadu moderátorky Michaely Jílkové „Máte slovo“ České televize.

„My musíme zlepšit hospodaření zemědělců a lesníků,“ zahájil vystoupení Jurečka. Jílková ho však přerušila. „To chce zachovat klid, my k tomu dojdeme,“ oznámila mu. Ptala se ho raději, proč chce stavět přehrady na místech, ze kterých by se museli stěhovat lidé. Jurečka se bránil, že přehrady jsou až posledním krokem v plánu. A většina z nich bude stavěna tak, aby se nemuseli lidé stěhovat.

„My s půdou nemáme podnikat, my s ní máme hospodařit, ale to se teď neděje, teď se jede na zisk,“ pustil se do ministra Pitek. Ve studiu zazněl názor, že musíme s krajinou hospodařit tak, aby zde bylo možné žít i za tři sta let.

„My už teď nastavujeme přísnější podmínky proti erozi půdy. Zemědělci budou muset volit protierozní plodiny. ... Chceme znovu vrátit meze a remízky,“ dal Jurečka za pravdu kritikům. Viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček si přisadil. Problém je podle jeho názoru už v tom, že péče o půdu patří pod jiné ministerstvo než voda.

V tu chvíli se ale znovu ozval Pitek. Chyby podle něj dělají i zemědělci působící v rámci Agrární komory. Stále se totiž pěstují plodiny, které se ekonomicky vyplatí, zadržování vody v krajině je až na druhém místě. Rieder doplnil, že odborníci na hrozící sucho upozorňovali patnáct až dvacet let, ale nikdo to neřešil. Totéž prý platilo u povodní, dokud nás nepostihly. Místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal dal svým předřečníkům za pravdu. „My máme manuály na to, co dělat v období povodní, ale nevíme co máme dělat, když přijde sucho,“ postěžoval si.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

8:00 300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

Za poslední dva roky se rozdíl v cenách potravin u nás a v Německu snížil ze šestnácti na devět proc…