V úterý vzbudil Lubomír Zaorálek značný rozruch. Čím? Po oznámení úmrtí dalšího českého vojáka v Afghánistánu dal bývalý šéf české diplomacie najevo, že by se čeští vojáci měli z Afghánistánu stáhnout. Poslankyně ODS Jana Černochová a celá řada dalších politiků a osobností nenechala na Zaorálkovi nit suchou. Ale on si trvá na svém.
„Ta situace ukazuje, že v Afghánistánu míříme do zdi. Ty výsledky voleb, které máme z Kábulu, ukazují, že tato vláda důvěru nemá,“ uvedl Zaorálek s tím, že současný vládní kabinet v Afghánistánu považuje za slabý a zkorumpovaný.
Jednoznačně také odmítl slova armádního generála Karla Řehky, který po Zaorálkových slovech napsal na sociální síti Facebok, že se za Zaorálkovo vyjádření stydí, považuje ho za nedůstojné a ostudné vzhledem k tomu, jakou práci čeští vojáci v Afghánistánu odvádějí. Řehka dokonce napsal, že se Zaorálek vyjádřil podobně jako členové teroristického hnutí Tálibán.
„To je blábol,“ odmítl Zaorálek generálova slova. „Já jsem mnohokrát seděl na jednáních NATO a rokovali jsme o tom. Je třeba si uvědomit, že jsme v situaci, ze které odešli Francouzi nebo Kanaďané, a já sám jsem se dohadoval s Američany, že jim ještě budeme pomáhat, tak teď je načase si říci, jak dál,“ pokračoval host.
Ve stejném duchu se vyjádřil i ke kritickým slovům generála Petra Pavla, který Zaorálka taktéž kritizoval.
„Já říkám, že pan generál blábolí. Já si velmi vážím toho, co dělají naši vojáci v zahraničních misích, vážím si toho, co dělají v Mali i v Afghánistánu, ale je otázka, jestli má v takové situaci vykřikovat, že tam zůstaneme za každou cenu. My si musíme uvědomit, proti čemu bojujeme. V Afghánistánu ve skutečnosti náš nepřítel není. Saúdská Arábie vyprodukovala mnohem více terorismu. My jsme tady měli informace, že ten Tálibán je lokální hnutí ... se kterým dnes jednají Rusové i Američané. Američané začali jednat s Tálibánem z obavy, aby tam Rusové nezískali větší vliv,“ uvedl Zaorálek. „Pan generál opět trochu kalí vodu. Ve Vojenském výboru NATO se politická debata nevede,“ smetl námitku generála Pavla ze stolu Lubomír Zaorálek.
Současná situace v Afghánistánu je podle Zaorálka bezvýchodná a on na to údajně neupozorňuje poprvé. Situace v Afghánistánu se zhoršuje, pokračoval ve slovní kanonádě host. „Já si nejsem jist, jestli o tom s námi americká strana mluví. Dnes americká strana dělá kroky, které se nás tady v Evropě nesmírně týkají, jako je třeba odstoupení od smlouvy o omezení raket krátkého a středního doletu, a já bych si přál, abychom mohli jednat i o těchto věcech. Jinak to na nás bude padat a my s tím nic neuděláme,“ zlobil se Zaorálek. „Tady je celá řada věcí, které s námi konzultovány nejsou. Já si např. nejsem jist, jestli bude Donald Trump řešit situaci např. v Turecku,“ pokračoval v házení slovních granátů exministr.
Nedávno čeští poslanci rozhodli o tom, že mandát českých vojáků v Afghánistánu byl prodloužen o dva roky, což poskytlo politikům čas jednat o tom, jak v Afghánistánu dál. Zaorálek se domnívá, že nemáme plán, co dál, a považuje to za velkou chybu.
„Já už jsem vám jednou řekl, že Tálibán je lokální teroristická skupina, která na vlastním území bojuje s al-Káidou, která je naším skutečným nepřítelem. Já bych si přál, aby naše armáda nebyla redukována jen na expediční sbor, ale abychom se víc soustředili i na obranu vlastního území, jak to vidíme třeba v Polsku. Dnes naše armáda připomíná expediční sbor, který má jen 30 tanků,“ rozčiloval se Zaorálek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp