Do Buči se teď vrací lidé a podle BBC zoufale hledají své příbuzné. Snaží se posbírat mrtvé, identifikovat je a řádně pohřbít. Nejednoho obyvatel Buči totiž i po smrti čekalo zakopání do příliš mělkého hrobu kdesi za domem, kde dlouhá léta žili a kam jednoho dne vtrhli ruští vojáci a postříleli obyvatele Buči bez slitování třeba i přímo v jejich postelích.
BBC uveřejnila několik příběhů lidí, kteří v těchto dnech v Buči hledají své příbuzné. Ruští okupanti během jednoho měsíce, kdy Buču okupovali, postříleli stovky lidí. Jedním z nich byl i třicetiletý kuchař Vitalij Brežněv, kterého okupanti popravili přímo v jeho vlastní ložnici a poté ho pohodili za jeho domem. Zoufalí příbuzní si pro jeho tělo do Buči přijeli, aby ho mohli řádně pohřbít.
„Stejně jako ostatní příbuzní byli uprostřed obrovského množství mrtvých nuceni vykopat tělo a převézt svého milého sami,“ uvedla BBC.
- Další informace naleznete zde
Ukrajinská strana oznámila, že Rusové podnikli další útok na poslední obránce Mariupolu ve snaze podrobit si je, ale ani tento pokus údajně nevyšel. BBC však upozorňuje, že informace nemohla ověřit. Rusko tvrdí, že v obleženém přístavním městě Mariupol se vzdalo více než 1000 ukrajinských námořníků, ale Ukrajina to popírá.
Vedle Mariupolu ruské síly dál ostřelují Doněck, Charkov a Záporoží. Útoku čelí také Slavjansk, Popasna.
Ukrajinské síly navíc hlásí jeden větší úspěch. Dokázali významně poškodit loď, kterou na začátku války slavní ukrajinští obránci Hadího ostrova poslali na „chuj“. Jde o raketový křižník Moskva dlouhý 186 metrů. Rusové tvrdí, že loď nepoškodil ukrajinský útok, nýbrž exploze munice na palubě.
Jde o křižník, který se v roce 2000 stal vlajkovou lodí Černomořské flotily – sehrál klíčovou roli během ruské vojenské kampaně v Sýrii, která začala v roce 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.