Středa začala v Poslanecké sněmovně zostra. Hned poté, co předsedající Věra Kovářová přečetla dvacet čtyři omluvenek poslanců a pět od ministrů, se o slovo přihlásila místopředsedkyně za ANO Jana Mračková Vildumetzová s návrhem na změnu programu jednání.
Jejím návrhem bylo zařazení bodu provize Stanislava Polčáka za odškodnění obcí v kauze Vrbětice. Europoslanec za STAN a místopředseda tohoto vládního hnutí měl požadovat téměř osm milionů korun za právní pomoc při schvalování odškodnění za výbuch muničního skladu.
Na sociálních sítích se Polčák snažil hájit, že odměna 2,5 procenta z částky 350 milionů korun byla řádně ošetřena smlouvami a že není mezi advokáty nijak nadstandardní.
Důrazně odmítám interpretaci v článku, který vyšel na webu Seznam Zprávy a budu se proti ní bránit já i zmínění starostové. FAKTA: Loni na jaře jsem vyslyšel prosbu pěti obcí na Zlínsku a zapojil se do pomoci získání odškodnění za teroristický čin spáchaný ruskými agenty
— Stanislav Polčák (@stanislavpolcak) March 21, 2022
Po několika hodinách ale změnil názor a odměny se zřekl.
Politici, kteří se na jednáních podíleli, třeba Alena Gajdůšková, se domnívali, že Polčák práci vykonává zadarmo, už proto, že kromě mandátu europoslance též figuruje ve strukturách Svazu měst a obcí, který si obce zřídily právě proto, aby jim v takovýchto případech zajišťoval servis a podklady.
Jak připomněla poslankyně Mračková Vildumetzová, Polčák je bývalým předsedou Svazu měst a obcí, nyní čestným předsedou, a osobou, která je se svazem spojována.
Právní služby přitom nespočívaly v žádné složité soudní kauze, ale ve schválení zákona, který navíc napsalo Ministerstvo vnitra. Je tedy otázka, za co Polčák svou odměnu vlastně žádá.
Tyto informace chtějí opoziční poslanci dostat, a proto místopředsedkyně Sněmovny bod navrhla na jednání.
Po ní však přistoupil k pultíku Josef Cogan, který je po rezignaci Jana Farského předsedou poslaneckého klubu STAN. „Já podávám námitku jménem pětiklubu k zařazení tohoto bodu do jednání,“ byl stručný. Kovářová si ještě ověřila, zda to znamená, že zařazení bodu vetuje a Cogan potvrdil, že ano. To znamenalo, že se o zařazení už ani nehlasovalo.
Vildumetzová se k pultíku vrátila a svěřila se, že je v naprostém šoku, jak koalice s kauzou zametla. A ptala se především poslanců Pirátů, které Cogan velkoryse zahrnul do vetujícího „pětiklubu“, jak se to slučuje s jejich programem otevřenosti.
„Jestli vám znovu připadá normální, že si někdo vyúčtuje osm milionů korun za to, co napsalo Ministerstvo vnitra a připodepsali se k tomu poslanci, tak kdybyste alespoň byli natolik féroví a dali jste o tom bodu hlasovat,“ žádala poslankyně ANO.
Poslanci bez přednostního práva se v této fázi debaty účastnit nemohli, museli tedy využít sociálních sítí: „Inu, sliby se slibují, blázni se radují a kampaně obou koalic jsou jen potvrzením této smutné skutečnosti,“ poznamenal Jiří Kobza z SPD.
S přednostním právem se o slovo přihlásil za klub SPD Tomio Okamura. „I když to budete zamítat stále dokola, tak tři a půl roku o tom budeme samozřejmě hovořit ve všech médiích,“ slíbil. Připomněl, že už v úterý v rozpravě poslanci žádali premiéra Fialu, ať se k tomu vyjádří. „A všichni jste viděli, že tady seděl jako pecka a bál se cokoliv říct,“ připomněl opoziční předák.
Poznámka, že se Petr Fiala bál, vytočila prvního místopředsedu ODS a ministra financí Zbyňka Stanjuru. „Je to fakt nehoráznost, aby tady pan poslanec Okamura se otíral o odvahu premiéra,“ spustil, jakmile dostal slovo.
A pokračoval: „Petr Fiala jel osobně do Kyjeva. Mám přečíst vaše proruské facebookové statusy, které se snažíte v tuto chvíli schovat, mám je přečíst? Já to klidně udělám,“ přesunul téma zcela jinam.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav