První otázka, kterou Danuše Nerudová řešila, byla, zda má prezident svou vojenskou kancelář. Po krátkém zasmání kandidátka na prezidentku odpověděla: „Prezident, ehh, nic bez, ehh, schválení Poslanecké sněmovny sám udělat nemůže. Armádu řídí generální štáb,“ zakončila s úsměvem. Vojenskou kancelář však prezident má, v jejím čele je náčelník, který je přímo podřízen prezidentovi.
Druhá otázka se týkala státních vyznamenání, která každoročně předává prezident: Může udělená vyznamenání prezident zase odebírat? „Vyznamenání se propůjčuje,“ řekla Nerudová, která zřejmě svou nejistotu opět maskovala smíchem. Moderátorka ji však opravila, že vyznamenání může být odebráno v případě odsouzení dotyčného člověka. Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší prezidentu, nezmocní-li k tomu jiný orgán.
Na otázku, jestli prezident může v době válečného stavu vetovat zákony přijaté ve zrychleném řízení, pak Nerudová uvedla: „No… to je dobrá otázka,“ dala najevo, že tápe. Po uklidnění ze strany moderátora, že má jen dvě možnosti ano/ne, si tipla: „No, asi může, když to tak říkáte,“ smála se na moderátora. Pobavena pak byla třetím oznámením, že odpověď je opět chybná. Právo prezidenta vetovat Parlamentem přijatý návrh zákona může být za stavu ohrožení státu nebo ve válečném stavu suspendováno.
A nakonec pohořela i na čtvrté otázce, a sice kdo je pražský arcibiskup. Nerudová uvedla, že jím je Dominik Duka, toho ale v loňském roce vystřídal Jan Graubner, kterého papež František jmenoval začátkem července. Dominik Duka byl pražským arcibiskupem od roku 2010. Proces výběru jeho nástupce trval od podzimu 2018. Duka dosud zůstával pražským arcibiskupem, protože ho v daném roce papež František vyzval, aby funkci dál zastával, dokud nebude stanoveno jinak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab