V desítkách měst napříč celou Ruskou federací se v neděli demonstrovalo proti údajně zkorumpované vládě. Kreml označil demonstrace za provokaci, a to navíc placenou provokaci. Přes tisíc demonstrantů bylo zatčeno. Novinář Alexandr Mitrofanov poukázal na chování ruské policie vůči demonstrantům.
„K zadrženému mladíkovi s astmatem policie odmítla pustit rodiče s léky, dalších pět držela čtyři hodiny zavřené v antonu,“ napsal Mitrofanov.
Kalousek k tomu poznamenal, že podobné chování policie je třeba rázně odsoudit. Posteskl si ovšem nad tím, že mnozí naši „vlastenci“ k Rusku vzhlíží a podobné jednání ruských policistů je netrápí. V krajním případě mohou také chování považovat např. za vzor, který by bylo možné v budoucnu uplatnit v Česku.
Kalousek zdůraznil, že vlastenectví považuje za pozitivní jev, ale „vlastenectví“, kterého se dovolávají kupříkladu obdivovatelé Ruska, vlastenectvím není. Proto dal Kalousek tento výraz do uvozovek.
„Příklad vlastenectví bez uvozovek: Pokud by se P. Pithart přece jen rozhodl kandidovat na prezidenta. Teď ho ČR potřebuje jako nikdy předtím,“ soudí Kalousek.
Petr Pithart dal ovšem jasně najevo, že se ke kandidatuře na Hrad opravdu nechystá. Jelikož se narodil v roce 1941, je si vědom toho, že by ho teoreticky mohlo zradit zdraví a on by nemohl vykonávat povinnosti hlavy státu tak, jak by bylo třeba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp