Moravec hned na úvod připomněl slova předsedy německé sociální demokracie Martina Schulze, který volá po vzniku Spojených států evropských. A komu se to nelíbí, může z EU vypadnout. Co na to říkají hosté?
Telička nepovažuje Schulzův nápad za realistický. Nesmíme prý také zapomínat, že Schulz takto hovořil na sjezdu SPD, a mluvil tedy především ke svým spolustraníkům. „Já bych řekl, že se Evropská unie zkonsolidovala, i když to mnohým českým politikům nedochází, a je čas podívat se, co dál,“ uvedl Telička. Osobně je příznivcem postupné nenásilné integrace. Nediví se však některým státům, že jim dochází trpělivost v čekání na další integraci.
Zaorálek byl podstatně smířlivější. „Je dobře, že tu někdo předkládá takovouhle velkolepou vizi,“ ocenil Zaorálek. Jedním dechem však dodal, že zrod Spojených států evropských je ještě daleko. EU teď má celou řadu jiných problémů, které musí začít řešit odspodu. Schulz chtěl podle Zaorálka možná ukázat, že má ještě ambicióznější vize než francouzský premiér Emmanuel Macron, jenž by mohl narazit. Právě u Francouzů, kterým se myšlenka na Spojené státy evropské nemusí líbit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp