Tohle Hřiba nepotěší. Kdo za Piráty vede Prahu? Vlivný podnikatel ťal do živého

07.08.2019 15:51 | Zprávy

Do svého pravidelného pořadu Na prahu změn na Slobodném vysielači si tentokrát bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný pozval bývalého starostu městské části Praha-Koloděje, investora a podnikatele Zbyňka Passera.

Tohle Hřiba nepotěší. Kdo za Piráty vede Prahu? Vlivný podnikatel ťal do živého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Passer

Ač pochází ze staré židovské rodiny, byl vychováván velmi konzervativně jako římský katolík. V roce 1989 mu bylo patnáct let, a tak se neúčastnil budování komunismu. Přesto se o politiku vždy zajímal a všiml si zajímavého srovnání s dnešní dobou. „Před rokem 89 bylo rozdělení na ‚my‘ i ‚oni‘ poměrně výrazné, byla tam jasná zeď. Buď ses angažoval v KSČ, byl jsi funkcionář v SSM a tu svoji kariéru na tom nějakým způsobem stavěl, nebo jsi byl proti. Komunistická strana byla jednoznačně definovaná. Zato dnes se můžeš tvářit jako velký demokrat, jako lidumil a člověk, který to s národem a s Evropou myslí dobře, a přitom můžeš být ve skrytu duše bolševik jako poleno. Řada lidí se zaklíná evropskými hodnotami a demokracií, ale ve skutečnosti by mentálně patřili mnohem víc někam do 50. let než do dneška.“
 
Zbyněk Passer, mladší bratr developera a šéfa firmy Passerinvest Radima Passera, studoval střední průmyslovou školu a následně vysokou školu ekonomickou. „Střední průmyslovka dávala smysl, protože moje rodina, obě větve, měly ve svém podnikání i hospodaření. A to k tomu hospodaření patří. Byl jsem vychováván ještě v době, kdy patřilo k bontonu, že jako chlap bys měl umět pracovat se dřevem a rozeznat hliník od železa, vědět, co se s čím svařit dá a co s čím ne a jak se opracovává skleněná čočka. Tohle všechno mě ta škola naučila. Dala mi základy. Rozklad rolí, který dnes sledujeme, je determinovaný i tímhle. Vidím, kolik mužů není schopno provést si základní věci v domácnosti, a jsem z toho trochu zděšený. Znám řadu žen šikovnějších než muži na toto, a to nám nedává dobrou vizitku.“
 
 
Na VŠE potom zamířil především kvůli tomu, že bratr Radim již v té době řídil rodinnou firmu Passerinvest a znalost ekonomie se hodila víc než co jiného. Dnešní ekonomové ale podle pana Passera připomínají spíš meteorology, kteří si také vždy nechávají zadní vrátka, a jak doopravdy bude, se včas nedozvíte. Bude hezky, nebo zaprší...
 
Z ekonomů má Zbyněk Passer rád rodinné duo Šichtařová–Pikora, kteří neopakují prázdné fráze, ale něco se od nich člověk skutečně dozví. Na rozdíl od oficiálních ekonomických statistik a výstupů. Například o obrovské inflaci neboli znehodnocování eura, které tiskne Evropská centrální banka jako o závod, se mlží, ne-li přímo lže. „Je inflace eura jako blázen. Moje první tankování po zavedení eura v Německu bylo 50 centů za litr. Za 10 eur bylo možné se skvěle najíst a 20 eur byla gáže na celý den. Zkuste dneska udělat s deseti eury něco v Římě nebo Paříži. Reálná inflace je obrovská, ale o tomto odrbávání lidí se nemluví,“ říká vystudovaný ekonom, který se v roce 1998 přimíchal do komunální politiky.
 
„V roce 1998 za tátou přišel jeden aktivní pán místní, kterému chyběl na kandidátce jeden člověk. A táta mu řekl: Napiš tam na konec mýho mladýho. No a naše celá kandidátka byla celá zvolena. Začal jsem v kontrolním a finančním výboru...“ vzpomíná na svoje politické období, kdy to dotáhl nejprve na místostarostu a poté na starostu. Jak ale přiznává, v roce 2015 tuto část života s úlevou uzavřel.
 
A to hned z několika důvodů. Jelikož městská část Koloděje spadala pod Prahu, rozhodující pravomoci měl magistrát. „V době, kdy měli Prahu mezi sebou rozdělenou ODS a ČSSD, které byly od sebe nerozeznatelné, penězovody proudily na obě strany. Bez vztahů s politiky se s tebou skoro nikdo nebaví, když nejsi jejich spolustraník. Bylo tam pár výjimek, osvícení radní a náměstci, třeba Pavel Klega. Za nimi když jsi přišel, tak se nad tebou slitovali, a i když jsi neznamenal nic, přesto jsi mohl opravit kus chodníku nebo fasádu. Ale finanční podmínky byly zoufalé.“
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

18:45 „Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

Ruská ekonomika už téměř tři roky čelí západním sankcím a řadu expertů nadále překvapuje, že sankce …