Do předvolebního klání v Česku se rozhodla promluvit i eurokomisařka, jak ukazuje článek pod titulkem „Jourová: Vláda ANO s SPD je nepřijatelná. Nový kabinet má mít autoritu v EU“, který vyšel na serveru Seznam Zprávy. „Paní Jourová se hned při nástupu do pozice eurokomisařky vyjádřila v tom smyslu, že v Evropské komisi v žádném případě nezastupuje Českou republiku, ale Evropu, a že s tím, že je česká občanka, nemá její funkce pranic společného. Nevím už přesně, jakými slovy to formulovala, ale znamenalo to tohle. V Týdnu v médiích jsme to tehdy i glosovali. Je to velmi arogantní postoj, který na ni vyzrazuje, že je jí úplně jedno, čí chleba jí, a toho píseň zpívá. Je to vyjádření značné osobnostní rozeklanosti, když si neuvědomuje, kdo ji tam poslal, kdo jí to umožnil, kdo se za ni postavil. Zda to náhodou nebyl český premiér, a ne třeba irský,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Věra Jourová se tím vrací na domácí politickou scénu, i když jen symbolicky přes média, kterým poskytla vyjádření o nepřijatelnosti koalice hnutí ANO a SPD. „Paní Jourové, když se tak rychle vzdala svého češství a své národní identity, do toho vůbec nic není, jaká koalice vznikne. Má jeden voličský hlas jako každý z nás a může si o tom myslet, co chce. Ale z hlediska funkce, kterou zastává, by měla být opatrná na vyjádření k domácí politice, protože by to mohlo být vnímáno jako nátlak ze strany Evropské komise. A to by jistě nechtěla. Takže do toho nemá co mluvit, a pokud si o tom něco myslí, měla by mlčet. Zaujala mě i její věta ‚Ráda bych viděla takovou vládu, která by posílila autoritu Česka v EU. Je to náš národní zájem‘. Od okamžiku, kdy jsme přijali potupnou Lisabonskou smlouvu a vzdali se tím většiny národních pravomoci v legislativě, tak žádná autorita Česka v EU není myslitelná,“ tvrdí mediální analytik.
Předsednictví EU je pro malé země jen falešnou hrou na vliv
Jedním z důvodů je nízký počet obyvatel a také to, že nám chybí někdo, kdo by EU alespoň verbálně vzdoroval. „Poslední takový byl Václav Klaus, který oddaloval ratifikaci Lisabonské smlouvy, co jen to šlo, a podmiňoval ji dosaženými ústupky. Teď tady máme eurooptimistickou vládu, eurooptimistického prezidenta, a ti všichni si možná myslí, že něco může posílit naši autoritu v Evropské unii. Ale tu by mohla posílit jediná věc tak, jako posílila autoritu Polska. To znamená suverenita, sebejistota, sebedůvěra v prosazování svých zájmů. Jenže Polsko je početně třiapůlkrát větší než my a je to nárazníková země vůči Rusku a ještě navíc ze strany zbytku západní Evropy. Čili je na tom lépe a nedá se to srovnávat. Polsko je solí v očích Evropské unie, a ta, pokud to jde – a paní Jourová v tom často hraje hlavní roli – se Polsko snaží kaceřovat, ostrakizovat, izolovat, trestat či vyhrožovat kvůli nedodržování toho či onoho,“ míní Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník