Tomáš Prouza: V EU se nemůžeme chovat jak malé děti. Euro budeme mít, až přijdou mladší politici

02.05.2019 10:25 | Zprávy

K 15 letům v EU se na Seznamu vyjadřoval i bývalý tajemník pro Evropské záležitosti, Tomáš Prouza. Podle něj bude mít Česká republika euro okolo roku 2030, až se vymění politická garnitura a přijde nová, která se „nebude bát průzkumů“. Že se Česku daří, je podle něj zásluha přístupu na Evropský trh. A EU nám podle něj vzala jen možnost chovat se jako malé dítě a pořád si stěžovat.

Tomáš Prouza: V EU se nemůžeme chovat jak malé děti. Euro budeme mít, až přijdou mladší politici
Foto: Repro Twitter
Popisek: Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Prouza si myslí, že jednou určitě budeme platit eurem. Jedinou podmínkou pro to je prý, abychom měli politiky, kteří budou mít odvahu toto rozhodnutí udělat. Politici podle něj mají strach z veřejných průzkumů a reforem, které by se musely udělat před vstupem do eurozóny. A jmenoval reformy důchodů a pracovního a sociálního systému, které před zavedením eura provedlo Slovensko.

Dle Prouzy také není nutné mít strach, protože nyní mají instituce silnější pravomoci než v případě řecké krize, a např. donutili Itálii upravit svůj rozpočet. Navíc prý na eurozóně bude založena další integrace a Česko si údajně nemůže dovolit stát stranou. Jako výhody jmenoval konec kurzového rizika pro podnikatele. „I relativně malé firmy, které mají 300-400 zaměstnanců, tak na to zajišťování kurzu utratí 10-15 milionů korun, a to prostě pro firmu s obratem 500-600 milionů jsou obrovské peníze,“ dodal ekonom. Podle něj jsou liché i obavy ze zdražování. „Když se podívám na Slovensko nebo baltské země, nikdy tam k žádnému zdražení nedošlo,“ řekl a dodal, že půl roku před a po přijetí museli obchodníci uvádět ceny v obou měnách, a bylo vidět, že nezdražili. Nevýhodou je podle něj to, že nelze manipulovat s kurzem, ale pokud by došlo k zmíněným reformám, tak by to nemělo vadit. Přijetí eura odhaduje na rok 2030, kdy už dojde k výměně politické garnitury za mladší, která se „nebude bát“.

Členství v EU nám podle Prouzy dalo spoustu ekonomických výhod. „To že jsme teď tak bohatá země, že tady všichni mají práci, že rostou mzdy, je jenom díky tomu, že máme přístup na 500 milionový Evropský trh,“ tvrdí ekonom. Jako další výhodu přidal cestování a možnost studovat po celé Evropě. „Já mám pocit, že nám jenom vzala to, že nemůžeme být pořád děti, které si jenom na něco stěžují. Když chcete fungovat v Evropské unii, tak se musíte začít chovat dospěle. Musíte umět vyjednávat, musíte vědět, co chcete. Musíte si na to najít spojence. A já mám pocit, že jsme se vždy strašně rádi chovali jako to uražené dítě, které si jenom stěžuje, jak mu všichni ubližují, a nejsme schopní si věci odpracovat,“ říká ekonom.

Česko je prý velmi aktivní v otázkách snižování byrokracie, digitalizace a spolu se Slovenskem nadneslo otázku dvojí kvality potravin. „Když něco chceme, tak to umíme,“ tvrdí ekonom. A pokud bychom v EU nebyli, tak by to prý znamenalo pro všechny o třetinu menší plat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …