Topka na zdravotnictví, odbory do pozoru. O žádné privatizaci se v programu nepíše, uklidňuje expert Pirátů

23.10.2021 18:33 | Reportáž

„Z minulosti si pamatujeme záměry vytvořit z nemocnic akciové společnosti, kde by byly privatizační snahy daleko jednodušší. Toto je snad trvale překonáno a změna na pozici ministra zdravotnictví by na tom neměla nic ovlivnit,“ vyjádřil se ke strachu některých lidí, jak bude fungovat zdravotnictví po ustanovení nové vlády, senátor a ředitel nemocnice Ladislav Václavec (ANO). Zdravotníci a odboráři jsou ale zatím ostražití; mají totiž obavy, zda nebude docházet ke snižování počtu lůžek a také jejich finančních odměn v rámci valorizace mezd v příštím roce.

Topka na zdravotnictví, odbory do pozoru. O žádné privatizaci se v programu nepíše, uklidňuje expert Pirátů
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Výsledky parlamentních voleb přinesly někomu velkou úlevu, jiným nepříjemné rozčarování. Nemalá část veřejnosti, a to i ta, která jinak změnu ve směru politiky vítá, se však nyní obává dalších kroků nové vlády, kde budou převažovat lídři pravicových stran.

Navíc je ekonomická situace v ČR po loňském pandemickém roce dost neutěšená. Lidé si tak například kladou otázku, zda se vrátí do zdravotnictví poplatky či snahy o zprivatizování menších regionálních nemocnic, i když to částečně vyvrátil ve svém rozhovoru pro Seznam.cz horký favorit na post nového ministra zdravotnictví profesor Vlastimil Válek z TOP 09. Nicméně však připustil, že na určité složitější lékařské úkony by si mohli pacienti připlácet u svých pojišťoven. To se ale ve veřejných diskusích na různých webech i na sociálních sítích nelíbilo řadě respondentů. 

„Nadstandardní péče, to snad není program pro lidi. Už zase jedeme do starých kolejí. Chcete ušetřit a přidat na zisku pojišťovnám, což také vypadá jako dobrý lobbing. Asi to je ten pravý důvod, proč nechcete jen jednu státní pojišťovnu,“ připomněl například diskutující Miroslav Škrabal. Podobně se vyjádřil i další respondent pod jménem  Petr Petrovický: „Ani u podnikových lékařů nebude nic zdarma, i za problémy se zády si připlatíš. A už se také prý licituje – za operaci slepého střeva 18 tisíc, za žlučník 36 tisíc.“

Zda obavy některých lidí jsou skutečně oprávněné, si zjišťovaly ParlamentiListy.cz u lékařů na vyšších manažerských pozicích, kteří jsou zároveň i zkušenými politiky.

„Je pravdou, že v minulosti byly snahy změnit nemocnice na akciové společnosti, kde by byly privatizační snahy jednodušší. Toto je snad trvale překonáno a změna na pozici ministra zdravotnictví by na tom neměla nic ovlivnit. Dlouhodobě jsem přesvědčen, že stát musí vytvořit garantovanou síť páteřních nemocnic (jedna na okres, tedy na cca  na 100-130 tisíc obyvatel), které budou garantovat dostupnou péči všem občanům. Tyto nemocnice se pak musí rozvíjet a stát by je měl držet ve svém vlastnictví,“ konstatoval například senátor za hnutí ANO a ředitel krnovské okresní nemocnice Ladislav Václavec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…