Poslanci Marek Benda (ODS) Vlastimil Válek (TOP 09), Marek Výborný (KDU-ČSL) a pět desítek dalších zákonodárců přišlo s myšlenkou, že by v Ústavě ČR mělo být zakotveno, že manželstvím lze nazývat toliko svazek muže a ženy.
Iniciativa Jsme fér k tomu na sociálních sítích uvedla, že s touto myšlenkou přicházejí toliko poslanci - muži. Předkladatelky by se u tohoto návrhu v seznamu zákonodárců nenašly.
Zásadní problém však zástupci iniciativy vidí v něčem jiném.
Co to znamená? Přijetí tohoto ústavního zákona znamená zákaz manželství gay a lesbických párů. Výrazně to zhorší postavení a život statisíců LGBT lidí, párů a tisíců duhových rodin s dětmi oproti současnému stavu. Takový zákaz se ale nejvíce dotkne života tisíců dětí, které by nadále žily v každodenní nejistotě a v ještě horším právním vakuu. Pokud by byl přijat zákaz manželství pro gay a lesbické páry v ústavním zákoně, bylo by v budoucnu nutné pro jeho přijetí tento ústavní zákon změnit. A k tomu je potřeba většiny poslanců a poslankyň, tj. 120 hlasů. Tedy podstatně více hlasů, než k přijetí běžného zákona. Skutečný důsledek zákazu rovného manželství je tak zvýšit počet hlasů potřebných k přijetí manželství pro všechny páry.
Iniciativa Jsme fér tvrdí, že tento návrh zákona nám nedělá dobré jméno v EU, které teď Česko předsedá, protože řada zemí EU už možnost uzavření manželství i pro stejnopohlavní páry uzákonila. Platí to i pro katolické země, jakými jsou Irsko či Španělsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp