Toto USA neudělaly od druhé světové války. Manévry v Perském zálivu

13.08.2023 5:50 | Zprávy

Po několika měsících zvýšeného napětí mezi USA a Íránem se Spojené státy rozhodly pro posílení své přítomnosti v Perském zálivu. Po íránských pokusech o zmocnění se tankerů v Hormuzském průlivu do oblasti vyslaly až přes tři tisíce vojáků na palubách dvou válečných lodí, kteří budou mít za úkol poskytovat na požádání posádek lodí v nebezpečných úsecích ochranu. „Co mají Perský záliv, Ománský záliv a Indický oceán společného s Amerikou?“ zaznívá v reakci z Teheránu.

Toto USA neudělaly od druhé světové války. Manévry v Perském zálivu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Tanker na přepravu LNG

Hormuzský průliv je strategický nejen pro lodní dopravu proudící ze států Arabského poloostrova, ale zejména také pro důležitost zdejší námořní tepny z hlediska přepravy ropy, jelikož tudy proudí až pětina její světové produkce.

Zvýšené tenze v této oblasti již panují dlouhodobě, avšak zejména v posledních letech Spojené státy upozorňují, že se měl Írán podílet na napadení několika plavidel a jen za poslední dva roky se dle USA pokusil Teherán převzít kontrolu nad 20 loděmi v oblasti. Spekuluje se, že jde o pokus Íránu vyvíjet nátlak na Západ v souvislosti s jednáním o jeho zkrachovalé jaderné dohodě.

Agentura Reuters již na začátku srpna informovala, že Spojené státy kvůli napjaté situaci v oblasti přemýšlí nad tím, že by plavidlům mohly jejich ozbrojené síly v Hormuzském průlivu nabízet ochranu.

V souvislosti s údajnými pokusy Íránu o únos lodí v mezinárodních vodách již Pentagon minulý měsíc vyslal na Blízký východ další stíhací letouny F-35 a F-16 spolu s válečnou lodí ve snaze monitorovat klíčové vodní cesty v regionu poté, co se Írán zmocnil komerčních námořních plavidel, mezi nimiž byl i jeden z tankerů. Právě zadržení tankeru potvrdil též Teherán, který prohlásil, že má příkaz íránského soudu k jeho zadržení ve vodách Perského zálivu. Na krok reagoval Bílý dům s prohlášením, že Bidenova administrativa podnikne v reakci na tuto událost některé kroky, avšak tehdy ještě nebylo jasné, oč přesně půjde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zloděj křičí:"Chyťte zloděje!", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFranta z přístavu , 13.08.2023 8:14:13
O co v Perském zálivu ve skutečnosti jde? USA stále okupují východní část Sýrie, kde kontrolují ropná pole, těží surovinu a ukradenou syrskou ropu dopravují tankery na mezinárodní trhy. Peníze za ukradenou ropu pak slouží v financování, výcviku a vyzbrojování islámských fanatiků. které nazývají demokratickou protiasadovskou opozicí. Irán jako spojenec Sýrie hodlá tankery s ukradenou ropou zadržet a vrátit ji Sýrii. Takže nejde o mezinárodní lodní přepravu a už vůbec ne o právo, morálku nebo dokonce západní hodnoty. Zloděj ropy křičí:"Chyťte zloděje!" Tak jako kapsář v tramvaji, když je chycen za ruku v cizí kapse začne řvát:"Rázismús!"

|  12 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…