Tragédie! Domácnosti bez koruny. Rodiny s dětmi, ohromná čísla. Ekonom v ČT četl z dat

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

29.08.2023 21:05 | Monitoring

„Česko je méně výkonné než před covidem, jeho ekonomika stagnuje, zatímco svět kolem nás roste, je to tragédie,“ uvedl ekonom Metropolitní univerzity v Praze Dominik Stroukal v pořadu Interview ČT24, že jsme ekonomiku nesmyslně vysokými výdaji během pandemie zakonzervovali. Komentoval také snahy premiéra Petra Fialy (ODS) zastavit zdražování, například jeho apely na podnikatele, aby zlevňovali, považuje za cestu špatným směrem. Pozor bychom si měli dát na Německo, jehož ekonomika rovněž bojuje se stagnací.

Tragédie! Domácnosti bez koruny. Rodiny s dětmi, ohromná čísla. Ekonom v ČT četl z dat
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: Ekonom Dominik Stroukal

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,4 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 procenta. Zpřesněné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Výkon ekonomiky byl vyšší, než očekávala v srpnové prognóze Česká národní banka. Za celý rok podle centrální banky bude hrubý domácí produkt (HDP) zhruba stagnovat. Premiér chce uvnitř Národní ekonomické rady vlády nechat sestavit tým expertů.

Ekonom Stroukal je vedoucí této pracovní skupiny a podle jeho slov mezičtvrtletní růst o 0,1 procenta by mohl trochu naznačovat, že ekonomika bude růst: „Vidíme i trochu změnu ve struktuře té stagnace, zatímco dříve jsme stagnovali s poklesem spotřeby domácností, což je na konci to hlavní, co nás zajímá, že se to nedohání vládními výdaji, ale tím, že my všichni si kupujeme věci, které potřebuje a chceme, tam se ta struktura začíná trošku měnit. Pořád je to stagnace, ale je to mírně pozitivní zpráva v té struktuře,“ komentoval v pořadu Interview ČT24 člen Národní ekonomické rady vlády data, která dnes zveřejnili statistici.

Dodává, že se sice nejedná o žádný zázrak, na druhou stranu jsme se dostali na úroveň, kde jsme byli před pandemií. „Není to žádný zázrak, obzvláště v porovnání s tím, co bývalo kdysi, třeba ještě v předpandemickém období. Jsme pořád na stejné úrovni, možná lehce pod. Co se spotřeby domácností týče, tam je to asi nejvíc znát. Je to nejvíc znát i v porovnání s ostatními zeměmi kolem nás. Byly i prognózy, které ukazovaly, že by to mohlo být delší a horší,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Islámský stát v Evropě? Albánský premiér plánuje „Vatikán pro muslimy“

14:07 Islámský stát v Evropě? Albánský premiér plánuje „Vatikán pro muslimy“

Bude v Evropě islámský duchovní stát, založený na stejných principech, jako Vatikán? O něco v tom sm…