Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,4 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 procenta. Zpřesněné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Výkon ekonomiky byl vyšší, než očekávala v srpnové prognóze Česká národní banka. Za celý rok podle centrální banky bude hrubý domácí produkt (HDP) zhruba stagnovat. Premiér chce uvnitř Národní ekonomické rady vlády nechat sestavit tým expertů.
Ekonom Stroukal je vedoucí této pracovní skupiny a podle jeho slov mezičtvrtletní růst o 0,1 procenta by mohl trochu naznačovat, že ekonomika bude růst: „Vidíme i trochu změnu ve struktuře té stagnace, zatímco dříve jsme stagnovali s poklesem spotřeby domácností, což je na konci to hlavní, co nás zajímá, že se to nedohání vládními výdaji, ale tím, že my všichni si kupujeme věci, které potřebuje a chceme, tam se ta struktura začíná trošku měnit. Pořád je to stagnace, ale je to mírně pozitivní zpráva v té struktuře,“ komentoval v pořadu Interview ČT24 člen Národní ekonomické rady vlády data, která dnes zveřejnili statistici.
Dodává, že se sice nejedná o žádný zázrak, na druhou stranu jsme se dostali na úroveň, kde jsme byli před pandemií. „Není to žádný zázrak, obzvláště v porovnání s tím, co bývalo kdysi, třeba ještě v předpandemickém období. Jsme pořád na stejné úrovni, možná lehce pod. Co se spotřeby domácností týče, tam je to asi nejvíc znát. Je to nejvíc znát i v porovnání s ostatními zeměmi kolem nás. Byly i prognózy, které ukazovaly, že by to mohlo být delší a horší,“ podotkl.
Věří, že co se týká HDP, pomůže právě spotřeba domácností, ta se bude zvyšovat tím, že je zde určitý trend, že se spotřeba řídí náladou domácností: „Když domácnosti uvidí, že ty horší časy už jsou za námi a nepřijde, doufejme, žádná větší katastrofa, které nás potkaly – pandemie, válka, ceny energií... Tak se lidé už více odváží nakoupit,“ předpokládá ekonom.
Druhá věc je, ze spotřeba domácností se neodvíjí pouze od jejich nálady, ale i od toho, zda na utrácení mají dostatek finančních prostředků. „Teď jsme pravděpodobně zažili druhý rok hrozného propadu reálných mezd. Mzdy sice na našich smlouvách vyrostly, ale kvůli inflaci se reálně propadly,“ uvedl, že všechny prognózy ale ukazují, že už v roce 2024 bychom se měli vrátit zpět do normálního stavu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská